Powraca Szpital Ratownika Cegiełki

Ada Gajek UMMarki

 8 września 2022    11:19

Przez kolejne trzy lata kontynuujemy działania edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej skierowane do dzieci w wieku 3-10 lat

W czasach, gdy wokół nas wielki pośpiech i zobojętnienie na cierpienie drugiego człowieka, z odsieczą przychodzą nam dzieci i nastolatkowie. Jak donoszą media, to właśnie oni coraz częściej stają się bohaterami ratując życie swoich bliskich, znajomych, a nawet całkowicie im obcych ludzi. To często dzięki nim osoby, które znalazły się w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia czy też zagrożenia życia, otrzymują wyczekiwaną pomoc i wracają do zdrowia po skutecznych działaniach małych bohaterów.

Działając w myśl starego powiedzenia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” przez kolejne 3 lata będziemy kontynuować zajęcia pod nazwą „Szpital Ratownika Cegiełki”. Kolejnymi edycjami programu profilaktyki zdrowotnej w latach 2022-2024 zajmie się firma E-Team Wojciech Okniński. Główną planowaną interwencją w ramach przedmiotowego programu polityki zdrowotnej są działania edukacyjne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej skierowane do dzieci w wieku 3–10 lat uczęszczających do placówek oświatowych na terenie Gminy Miasto Marki. Szacowana liczba uczestników, którzy zostaną objęci działaniami edukacyjnymi w ramach przedmiotowego programu to około 2300 dzieci rocznie.

Zakres tematyczny zajęć obejmować będzie:

  • podstawowe metody udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
  • elementy anatomii człowieka;
  • rozpoznawanie podstawowych stanów zagrożenia życia;
  • zasady dbania o bezpieczeństwo własnego życia i zdrowia podczas udzielania pierwszej pomocy;
  • zachowania podczas wypadków komunikacyjnych; 
  • poprawne wzywanie służb ratowniczych.

Dzieci nauczą się rozpoznawania podstawowych stanów zagrożenia życia, zasad ochrony własnego życia i zdrowia podczas udzielania pierwszej pomocy oraz nauczą się poprawnego wzywania służb ratowniczych, a także dokonania na miejscu zdarzenia oceny bezpieczeństwa swojego i osoby poszkodowanej oraz ułożenia jej w pozycji bezpiecznej

Zajęcia są finansowane z budżetu miasta Marki w ramach kontynuacji programu polityki zdrowotnej na lata 2022-2024 programu polityki zdrowotnej pn. „Program Polityki Zdrowotnej Gminy Miasto Marki na lata 2019–2021 w przedmiocie działań edukacyjnych dla dzieci z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zamieszkujących Gminę Miasto Marki”

Środki przeznaczone na ten cel to 99 768,00 zł brutto rocznie.

Galeria

zdjecie: 130809
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry