W niedzielę obchodziliśmy 80. rocznicę mordu na więźniach Pawiaka

Emilia Wrzosek UMMarki

 17 października 2022    15:47

16 października 1942 roku hitlerowcy w odwecie za przeprowadzoną przez żołnierzy Armii Krajowej akcję „Wieniec”, czyli wysadzenie torów kolejowych prowadzących do Warszawy, powiesili 50 więźniów Pawiaka. Szubienice zostały ustawione w pięciu miejscach, niedaleko torów kolejowych, w taki sposób, by straceńcy byli widoczni z okien przejeżdżających pociągów. Na jedno z miejsc egzekucji wybrano Marki.

Jak co roku, zgromadzeni pod pomnikiem uczniowie, harcerze oraz mieszkańcy i władze samorządowe miasta Marki oddały hołd zamordowanym. Po powitaniu i krótkim wprowadzeniu zastępca burmistrza Paweł Pniewski oddał głos regionaliście Antoniemu Widomskiemu, który opowiedział szczegółowo o tym wydarzeniu.

Były to bardzo okrutne czasy, a skazywanie bezbronnych ludzi w odwecie bez sądu i wyroku było bestialstwem. Obyśmy już nigdy nie musieli oglądać takiego okrucieństwa i zawsze pamiętali o tej tragedii, czerpiąc z niej naukę na przyszłość - podkreślił historyk.

Pan Antoni zadeklarował też przekazanie Szkole Podstawowej nr 1 wiersza autostwa nauczycielki z Marek pani Stefanii Olkowskiej. Utwór powstał w 1942r. po tamtych wydarzeniach i co roku był deklamowany na tajnych kompletach pomimo, że groziła za to kara śmierci. Poniżej zamieszczamy skan dokumentów.

Upamiętniając tych, którzy zginęli w tych tragicznych wydarzeniach, wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół nr 2 w Markach. W imieniu mieszkańców wieniec złożyli przedstawiciele władz samorządowych miasta oraz weterani walk o niepodległość mjr Jerzy Zybert i por. Leopold Kielak.

Wszystkim uczestnikom przybyłym na uroczystość serdecznie dziękujemy za oddanie hołdu poległym. Szczególne podziękowania dla harcerzy z 62. Szczepu ZHR za opiekę nad sztandarem kombatantów Armii Krajowej.

Historia zbrodni z 15 października 1942 roku opisana została w filmie dokumentalnym "Pamiętajcie!" dostępnym na kanale YT miasta Marki.

 

Galeria

zdjecie: 130919
zdjecie

Emilia Wrzosek

Emilia Wrzosek
UM Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry