28 października 2022 12:05
Istotne zmiany w rozporządzeniu w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt - furtka dla zmniejszenia populacji dzików.
18 października br. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie nr 26 Wojewody Mazowieckiego z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego, węgrowskiego, miasta Płock, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Zmiany dotyczą pozwolenia na przeprowadzanie odłowu dzików w celu ich uśmiercenia w miejscu odłowu.
W związku ze zwiększającą się populacją dzików na terenie miasta stołecznego Warszawy, jak również innych miejscowości zlokalizowanych na obszarze objętym ograniczeniami w związku z występowaniem wścieklizny, będą prowadzone działania mające na celu przeprowadzanie odłowu dzików w celu ich uśmiercenia w miejscu odłowu. Uśmiercenie ich na terenie odłowni nie spowoduje zwiększenia ryzyka rozprzestrzenienia chorób zakaźnych zwierząt związanych z ewentualnym ich przewozem, a przy tym zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, dla których dzika zwierzyna przebywająca na terenach zurbanizowanych stanowi duże zagrożenie zarówno dla ich zdrowia jak i życia.
Zgodnie z rozporządzeniem obszar zagrożony wścieklizną obejmuje:
Zgodnie z wydanym przez Wojewodę rozporządzeniem na obszarze zagrożonym:
Zakazuje się:
Zakazy, o których mowa wyżej, nie obowiązują w przypadku wydania zgody przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii na:
Właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii wydając decyzje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz w ust. 2 rozporządzenia, bierze pod uwagę analizę ryzyka, która wykaże, że zastosowanie wyjątków nie spowoduje zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa wścieklizny.
W decyzji, o której mowa w ust. 3 rozporządzenia, właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii określa w szczególności środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa wścieklizny.”.
W ubiegłym roku w województwie mazowieckim odnotowano łącznie 110 przypadków wścieklizny u zwierząt.
Mamy nadzieję, że zmiany przepisów w tym zakresie pomogą gminom takim jak Marki zmniejszyć populację dzików bytujących na terenach miejskich, co przełoży się na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców - zaznacza Paweł Pniewski - zastępca burmistrza.
Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa