Uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania Niepodległości

Emilia Wrzosek UMMarki

 14 listopada 2022    13:47

Obchody Święta Niepodległości w Markach rozpoczęły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Strudze, gdzie o godz.12.00 druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach podnieśli flagę RP na nowy maszt. Został on zamontowany w ramach programu "Pod biało-czerwoną" i będzie służył mieszkańcom podczas wydarzeń patriotycznych obchodzonych w tej lokalizacji.

Tradycyjnie już po godz.15.30 uroczystości przeniosły się do Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. Wykład „Zawsze wierny. Tragiczne losy Walerego Sławka" wygłosiła Agnieszka Lużyńska. Interesujące fakty z życia byłego premiera II RP i bliskiego współpracownika marszałka Józefa Piłsudskiego przeplatane były wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, a uroczystość tradycyjnie zakończyła się serwowaniem tortu dla Niepodległej.

Wieczorne uroczystości odbyły się przy pomniku X Powieszonych na Skwerze Pamięci Narodowej. Wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu i składanie wieńców to stałe elementy mareckich obchodów. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy Marek, przedstawiciele ugrupowań politycznych, mareckich szkół, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.  Podczas obchodów głos zabrali burmistrz Jacek Orych i posłanka na Sejm RP Kinga Gajewska. Burmistrz w przemówieniu przypomniał, że wolna Ojczyzna to dar, ale i obowiązek: nasz i przyszłych pokoleń.

Dziś możemy cieszyć się wolną Polską. Historia mówi o tym, jak wiele zależy od dokonywanych przez nas wyborów. Pokazuje, jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia w duchu poszanowania patriotycznych wartości. Naszym obowiązkiem jest troszczyć się o to, aby dzieje naszego regionu i kraju zapadły głęboko w serca młodych Polaków. Od nich bowiem zależeć będzie przyszłość nas jako społeczeństwa i dalsze losy naszego kraju - mówił Jacek Orych.

Następnie wieńce pod pomnikiem złożyli posłowie, przedstawiciele mareckich szkół, organizacji pozarządowych oraz partii politycznych. W imieniu mieszkańców miasta Marki wieniec złożyli: honorowy obywatel miasta Marki porucznik Leopold Kielak, burmistrz Jacek Orych oraz przewodnicząca rady miasta Agnieszka Lużyńska wraz z radnymi.

Po uroczystości mieszkańcy i harcerze ułożyli biało-czerwoną flagę ze zniczy, a następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.

Więcej zdjęć w naszej galerii na FB.

Dziękujemy, że mogliśmy uczcić wspólnie Narodowe Święto Niepodległości.

Galeria

zdjecie: 130986
zdjecie

Emilia Wrzosek

Emilia Wrzosek
UM Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry