Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji

Ada Gajek UMMarki

 22 listopada 2022    13:57

Zapraszamy na konferencję organizowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa

Przez dwa dni, 24 i 25 listopada, w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym będą toczyły się dyskusje, które podsumują działania  Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) w zakresie ochrony zabytków i wykorzystania potencjału dziedzictwa w rewitalizacji, realizowane w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki Nad Zabytkami na lata 2019-2022.

Dziedzictwo kulturowe (…) może nie tylko wpłynąć na poczucie przynależności do wspólnoty lokalnej, lecz także skutecznie oddziaływać na rozwój gospodarczo – ekonomiczny danego regionu. Wykorzystanie potencjału dziedzictwa w procesach rewitalizacji w polskich miastach jest coraz częstsze i coraz więcej jest dobrych praktyk. Narodowy Instytut Dziedzictwa wspiera polskie samorządy w procesie rewitalizacji - wyjaśnia dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor NID.

 

W pierwszym dniu wydarzenia zostaną zaprezentowane działania w ramach wsparcia w procesach rewitalizacji realizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Instytut Miast i Regionów. Głos zabiorą osoby bezpośrednio zaangażowane w planowanie i realizację rewitalizacji na poziomie samorządu.

Drugi dzień konferencji będzie poświęcony programowi „Wzorcowa rewitalizacja”, gdzie przedstawiciele gmin i Centrów Kompetencji NID ds. Rewitalizacji przedstawią narzędzia służące właściwemu korzystaniu z potencjału zabytków dla wyprowadzenia obszaru ze stanu kryzysowego. Uczestnicy spotkania będą mieli także możliwość wzięcia udziału w warsztatach dotyczących dziedzictwa w rewitalizacji, które poprowadzą trenerzy z firmy Projekty Miejskie – czytamy na stronie internetowej NID.

Wybór Marek na miejsce konferencji jest nieprzypadkowy.  Jesteśmy  jedną z dwóch gmin wybranych na Mazowszu do realizacji projektu „Wzorcowa rewitalizacja”. To ogromna promocja oraz wyróżnienie dla naszego miasta. W naszym mieście od kilku lat prowadzone są prace rewitalizacyjne. Ich symbolem jest modernizacja kamienic Briggsów. Obecnie trwają prace przy ośmiu zabytkowych budynkach. Z drugiej strony symbolem nowoczesności i jednocześnie elementu rewitalizacji okolic ulic Wspólnej jest wybudowanie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, miejsca wielu wydarzeń sportowych, społecznych i kulturalnych.

Konferencja w MCER realizowana jest w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki Nad Zabytkami na lata 2019-2022.

 

 

Galeria

zdjecie: 131010
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry