Zakupy online przed świętami - na co uważać?

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 14 grudnia 2022    08:15

Tylko w tym roku e-oszuści okradli mieszkańców Marek na 548 tys. zł

Przed świętami wiele osób decyduje się na zakupy online. Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe.

Robiąc zakupy w sieci przed świętami trzeba uważać, by nie paść ofiarą oszustów. – Tylko w tym roku mieszkańcy Marek zgłosili policji 70 zawiadomień o oszustwach internetowych. Straty finansowe, jakie ponieśli w wyniku działań przestępców, sięgnęły kwoty 548 tys. zł – informuje młodszy aspirant Monika Kaczyńska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wołominie.

Opinie o sprzedawcy

Na co trzeba zwrócić uwagę, by uniknąć przykrych konsekwencji?

Podstawową kwestią podczas przedświątecznych zakupów online jest wybór odpowiedniego sprzedawcy, posiadającego własny sklep internetowy albo działającego na popularnych platformach e-handlu. W końcu nikt nie chciałby, by sprzedający po opłaceniu zamówienia wysłał uszkodzony produkt lub zupełnie zapadł się pod ziemię.

Decydując się na przedświąteczne zakupy online, sprawdźmy tożsamość sprzedawcy i możliwość kontaktu z nim. Nie kupujmy, jeżeli na stronie nie ma takich danych o przedsiębiorcy. Zwróćmy uwagę na to, kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii w niezależnych od niego serwisach i czego one dotyczą, a także kiedy były dodane – mówi Monika Kaczyńska.

Oszustwa SMS

Okres przedświąteczny to czas, w którym wzmożone działania prowadzą cyberprzestępcy. Ich kampanie często mają związek z zakupowym szaleństwem. Trzeba więc uważać nie tylko na nieuczciwych sprzedawców, którzy po opłaceniu zamówienia mogą nie wysłać towaru i nie odpowiadać na wiadomości. Cyberprzestępcy chcą wykraść nasze dane lub dostać się do pieniędzy z naszego konta bankowego.

Przykładem może być oszustwo SMS, w którym rozsyłane są wiadomości o różnego typu komplikacjach z dostarczeniem przesyłki. Przed świętami bardzo wiele osób czeka na paczkę z internetowymi zakupami. Przez chwilę nieuwagi mogą one kliknąć link prowadzący do fałszywej strony firmy kurierskiej. Próbując pobrać z niej aplikację służącą rzekomo np. do odbioru przesyłki, tak naprawdę zainfekujemy smartfona szkodliwym wirusem. Skutkiem może być utrata pieniędzy z konta bankowego – ostrzega oficer prasowy wołomińskiej komendy.

Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta.

Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramoań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję – mówi Monika Kaczyńska.

Złóż zawiadomienie

Pamiętajmy też, że każda osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego, ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu czynu należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. – Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy – mówi Monika Kaczyńska.

Policja radzi, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów realizowanych przez Internet:

 • zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych
 • logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do Internetu
 • sprawdź, jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić
 • sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować
 • otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy
 • kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu. Telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji
 • staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją
 • unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa
 • płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)
 • nigdy nie udostępniaj swoich haseł
 • zachowaj kompletną korespondencję ze sprzedawcą do czasu zakończenia całości transakcji i otrzymania towaru.
 • nie wchodź w podejrzane linki, które żądają od nas podania danych z karty bankomatowej. Posiadacz tych danych może zarządzać cudzym kontem bankowym jak własnym, może wypłacać gotówkę, wykonywać operacje bankowe lub zawierać umowy kredytowe.


Wszystkim naszym czytelnikom życzymy bezpiecznych zakupów i trafionych prezentów.

Galeria

zdjecie: 131074
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry