15 grudnia 2022 21:51
Co roku biją rekordy interwencji. Dziś trudno byłoby sobie wyobrazić nasze miasto bez Ochotniczej Straży Pożarnej
20 stycznia 2013 r. w Pałacyku Briggsów spotkała się grupa osób zainteresowanych reaktywacją Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Markach, która niestety została zlikwidowana w 1991 r. Po sprawdzeniu wymaganych wytycznych, zebrani postanowili powołać do życia nowe stowarzyszenie, które w marcu zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki współpracy z samorządem i Zakładem Usług Komunalnych siedzibą strażaków została część budynku przy ul. Dużej, gdzie trafiły pierwsze zdobyte wozy bojowe.
Pierwsi druhowie ukończyli Kurs Podstawowy Strażaków OSP oraz rozpoczęli pierwsze działania społeczne: bezpłatne wsparcie przy zmianie odbiorników telewizyjnych na sygnał cyfrowy oraz przy organizacji kina letniego. Wkrótce pojawiły się wezwania do działań. Pierwszym poważnym zadaniem, w którym uczestniczyliśmy, był pożar starego budynku komunalnego przy ul. Okólnej. Wówczas nie mieliśmy takich możliwości komunikacyjnych jak dzisiaj, a mimo to byliśmy drugim zastępem na miejscu i otrzymaliśmy samodzielne zadanie ochrony pobliskiego budynku mieszkalnego.
Wymazana biała plama
Pierwszy rok zakończył się blisko 37 wezwaniami do działań z ramienia Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Wołominie. Rozpoczęliśmy też remont siedziby OSP. Postawiliśmy ściany działowe, wymieniliśmy ścianę frontową wraz z bramami, wykonaliśmy miejsca garażowe dla samochodów oraz pomieszczenia operacyjne – dyżurkę, miejsca do dekontaminacji sprzętu, magazyn, toalety. Zaczęliśmy również brać udział w wydarzeniach organizowanych na terenie miasta, zarówno tych rozrywkowych jak i rocznicowych.
Możemy powiedzieć, że byliśmy inicjatorami mareckich obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Co roku jednym z głównych prowadzących jest nasz prezes honorowy – druh Antoni Widomski, który przybliża tło historyczne.
Kolejny, 2014 r., był już rekordowy. Wzięliśmy udział w ponad 200 dyspozycjach. Budowaliśmy zaufanie PSP, które coraz głośniej mówiło o konieczności pokrycia tzw. białej plamy Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) w rejonie Marek miejscową jednostką. We współpracy z mareckim samorządem i Komendą Powiatową PSP w Wołominie zrealizowaliśmy ten cel. 4 maja 2015 roku, w Dzień Strażaka, Ochotnicza Straż Pożarna w Markach została członkiem KSRG, spełniając wszystkie wymogi. Mieliśmy samochód bojowy wyposażony zgodnie z rozporządzeniem Komendanta Głównego PSP, odpowiednią liczbę wyszkolonych strażaków – ratowników, kierowców konserwatorów pojazdów uprzywilejowanych oraz dowódców uprawnionych do prowadzenia samodzielnych działań ratowniczo-gaśniczych.
Rośniemy w sprzęt i ludzi
Rekordy, niestety, są bite co roku. W tym roku byliśmy już dysponowani do różnych zdarzeń co najmniej 320 razy (a gdy piszemy te słowa, do końca roku pozostaje jeszcze miesiąc). Ponieważ mamy coraz więcej pracy, wzmacniamy nasze struktury. Obok Jednostki Operacyjno-Technicznej wyjeżdżającej do zdarzeń powstały: Grupa Poszukiwawczo Ratownicza oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W 2020 r. nasze członkostwo w KSRG zostało przedłużone bezwarunkowo na kolejne 5 lat. Wymieniliśmy flotę naszych pojazdów. W 2019 r. zdobyliśmy fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy, a w 2021 r. fabrycznie nowy lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy, który obecnie stosujemy również do działań przy pożarach leśnych i trudnodostępnych dla ciężarówek terenach. Sprowadziliśmy z Danii pojazd z drabiną mechaniczną, co prawda używany, ale przebadany przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej i bezwarunkowo dopuszczony do działań w Polsce. Służy nam również pozyskany z Komendy Powiatowej PSP Renault Trafic, pełniący rolę samochodu kwatermistrzowskiego i sztabowego w przypadku działań poszukiwawczych.
Kompletujemy również przyczepkę do działań związanych z zadaniami lokalnego Zarządzania Kryzysowego. Corocznie pozyskujemy nowy sprzęt i modernizujemy to, co posiadamy. Wraz z władzami miasta zabiegamy o komunalizację terenu znajdującego się przy naszej remizie, co otworzy drogę do budowy nowej strażnicy. Kto wie – może za kolejne 10 lat właśnie tym będziemy mogli się pochwalić.
OSP w Markach
Materiał pochodzi z biuletynu Marki.
Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa