Modernizacja północnego odcinka Alei Piłsudskiego

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 26 stycznia 2023    17:09

Rozpoczynamy prace budowlane, dofinansowane przez Unię Europejską

Dziś na odcinku od ul. Legionowej do granicy miasta wprowadziliśmy tymczasową organizację ruchu. To znak, że rozpoczyna się przebudowa północnego odcinka Alei Piłsudskiego.

- Aleja Piłsudskiego jest spadkiem po dawnej drodze krajowej. Był taki czas, kiedy jeszcze nie było obwodnicy i cały tranzyt jechał przez Marki. Choć słowo „jechał” jest na wyrost. Ci, którzy mieszkają co najmniej kilka lat, pamiętają gigakorki. Na szczęście wraz z otwarciem obwodnicy te czasy skończyły się, a my możemy stopniowo przywracać głównej arterii miejski charakter – informuje Jacek Orych, burmistrz Marek.

Prace, dofinansowane przez Unię Europejską, będą głównie toczyły się po wschodniej i zachodniej stronie ulicy. Najważniejsza informacja dla kierowców jest taka, że do dyspozycji będą mieć dwa pasy w każdą stronę (także podczas prac).

- Po stronie wschodniej, gdzie jest nieco mniej miejsca, wybudujemy ścieżkę rowerową przechodzącą w ciąg pieszo-rowerowy. Przy Piłsudskiego po wschodniej stronie powstaną też miejsca parkingowe (zgodnie z zaleceniami Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – równoległe do drogi) oraz zatoki autobusowe – oczywiście z nowymi wiatami. Więcej będzie się działo po zachodniej stronie. Przede wszystkim poprawimy wyjazd z ulicy Legionowej m.in. wydłużymy pasy skrętu w lewo i w prawo. Poprawimy też układ sygnalizacji świetlnej. Bezpieczniejszy będzie również wyjazd z ulicy Klonowej. Wzdłuż zachodniej strony powstaną chodniki oraz drogi rowerowe. Pojawią się też kolejne wiaty przystankowe – opisuje burmistrz.

Wymienione zostanie oświetlenie drogowe. Nie będzie już starych lamp sodowych, które często ulegały awariom. W ich miejsce pojawią się energooszczędne oświetlenie typu LED. Po obu stronach alei zostało też wygospodarowane miejsce pod zieleń.

Wykonawcą prac będzie wybrana w przetargu firma Mosty Warszawa. Wcześniej realizowała już prace wzdłuż Piłsudskiego. Wybudowała m.in. drogi rowerowe i oświetlenie na odcinku od granicy z Ząbkami do węzła S8. Firma wykonała też dokumentację dla pozostałych odcinków Alei Piłsudskiego. Będziemy je realizować wraz z dostępnością dodatkowych środków inwestycyjnych.

Galeria

zdjecie: 131180
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry