Marecki parowóz wrócił na skwer przy ratuszu

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 1 lutego 2023    09:09

W sobotę – lokomotywa, we wtorek – tender. Po przeprowadzeniu generalnych prac renowacyjnych marecka ciuchcia powróciła na tor na skwerze przy ratuszu. To wpisany w 2012 r. do rejestru zabytków parowóz Px48–1778, wyprodukowany w 1953 r. przez fabrykę w Chrzanowie.

Lokomotywa, która na stałe zatrzymała się przy ratuszu, wymagała gruntownego remontu. Ząb czasu bardzo mocno naruszył jej materię. Władze miasta postanowiły odnowić tę szczególną pamiątkę - ważną nie tylko dla starszego pokolenia mieszkańców. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Warsztaty Parowozowe Zbigniew Goczał z Gliwic. Koszt tej inwestycji wyniósł blisko 460 tys. zł. Działania naszego samorządu wsparł samorząd województwa mazowieckiego. Z tego źródła otrzymaliśmy 80 tys. zł. I o tę kwotę pomniejszyliśmy koszty renowacji.

Prace remontowe „ciuchci” nad którymi czuwał wojewódzki konserwator zabytków, obejmowały m.in.

  • demontaż parowozu, oczyszczenie konstrukcji lokomotywy
  • wykonanie prac antykorozyjnych,
  • uzupełnienie i rekonstrukcję podwozia lokomotywy,
  • częściową odbudowę tendra i budki maszynisty – wykonanie prac ślusarskich, renowacyjnych i spawalniczych (m.in. rekonstrukcja brakujących części, wycięcie i wspawanie wspawek, naprawa bądź wymiana skorodowanych nitów),
  • natryskowe malowanie lokomotywy i tendra warstwą podkładową i nawierzchniową,
  • uzupełnienie armatury lokomotywy (w celach dydaktycznych).

Marecka ciuchcia to jeden z symboli naszego miasta. Od 15 września 1899 r. woziła pasażerów na trasie z Warszawy do Radzymina. Zapisała piękne karty w swojej historii. Podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r. woziła na front żołnierzy oraz ich wyposażenie, z powrotem przywoziła rannych. W czasie okupacji pomagała w szmuglowaniu zakazanych towarów oraz broni. 31 sierpnia 1974 r. charakterystyczny gwizd lokomotywy ucichł. Tego dnia była żegnana przez tysiące ludzi na ostatnim kursie z Radzymina do Warszawy. Na pożegnanie kolejki przygrywała jej orkiestra dęta, a w remizach wyły syreny strażackie. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku.

- Lokomotywa jest materialnym dziedzictwem minionej epoki. Udało nam się uzyskać dofinansowanie od samorządu Mazowsza i to zdecydowało, że podjęliśmy się jej gruntownej modernizacji. Dzisiaj parowóz wygląda tak jakby wyjechał prosto z fabryki. Niech przypomina o tej pięknej karcie w historii Marek – mówi Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza Marek.

Galeria

zdjecie: 131193
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry