20 lutego 2023    10:54

Kilka dni temu na niemieckiej stronie e-bay'a pojawiły się 4 zdjęcia z okresu II WŚ. Jedno z nich przykuło szczególną uwagę. Trzech żołnierzy na tle znaku drogowego, wskazującego kierunek i odległość: do Warszawy 16 km i do Radzymina 5 km.

Gdzie dokładnie zostało to zdjęcie zrobione można się tylko domyślać. Ja obstawiam, że to okolice dzisiejszego skrzyżowania al. Piłsudskiego z ul. Legionową lub też dzisiejsze okolice rozjazdu na Nieporęt, okolice hotelu "Mark". W kilometrach, tak by się zgadzało.

Co Państwo o tym sądzicie?

Wg znawcy okresu II WŚ, Pawła Gendka, żołnierze na zdjęciu to wczesne Luftwaffe z lat 1939-40, zaś motocykl to prawdopodobnie BMW r12.

Na aukcję natrafił Pan Tomasz Kaczyński. Niestety, nie udało się wylicytować wystawionych zdjęć. Cena przekroczyła założony przez nas budżet i wyniosła ostatecznie130 Euro.

Zachęcam Państwa do przeglądania zagranicznych licytacji. Coraz częściej pojawiają się tam takie "perełki". Jednocześnie w przypadku natrafienia na aukcje dotyczące naszego miasta bardzo proszę o poinformowanie mnie. Tel. 501-550-416 lub e-mail: tpaciorek@wp.pl

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Paciorek

Foto: aukcja ebay: "4 Fotos Polen 1939 Wegweiser Warschau Radzymin Pferde Kadaver Panzer Halbkette" z dnia 19. Feb. 2023 20:16:01 MEZ, sprzedający: koelsch333 z Löhne, Deutschland.

Załączniki:

struga.jpg

Galeria

zdjecie: 131229
fot. 1
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry