21 lutego 2023    11:56

Dzień dobry,

bardzo dziękuję wszystkim Państwu za zainteresowanie się wpisem dotyczącym zdjęcia z aukcji internetowej, na którym widoczni są 3 żołnierze niemieccy na tle drogowskazu wskazującego kierunek i odległość do Warszawy i Radzymina.


Dziękuję za liczne telefony oraz komentarze. Dla wzbudzenia kolejnej dyskusji przypominam wpis z 2017 r. Zdjęcia pochodzą również z aukcji internetowej e-bay. Historyczne zdjęcia wyszukał także Pan Tomasz Kaczyński.

***********************************************************************

Szanowni Państwo,

9 października br. pojawiła się na "Marki dawniej... stare fotografie" informacja udostępniona przez Tomasz Kaczyński dotycząca możliwości zakupu na jednej z aukcji internetowych 3 zdjęć Marek z okresu II wojny światowej, a dokładniej 2 zdjęć z Pustelnika i jednego zdjęcia z widokiem na kościół par. św. Izydora w Markach.

Zdjęcia te wzbudziły natychmiast moje zainteresowanie, gdyż na jednym z nich zostali "uchwyceni" żołnierze Wehrmachtu na innym zaś została sfotografowana m.in synagoga żydowska. Dotychczas mieliśmy jedynie wiedzę o jej istnieniu, planach budowy, miejscu, w którym była usytuowana. Natomiast nigdzie nie natrafiono na zdjęcie tej budowli - dlatego też, w moim odczuciu, jest ono tak ważne i cenne.

Jeszcze raz dziękuję Panu Tomasz Kaczyński za czujność historyczną.

Zdjęcia zostały zakupione przeze mnie, zdygitalizowane i są przechowywane w specjalnym archiwum z innymi dokumentami dotyczącymi historii Marek.

Krótki opis zdjęć.

Na pierwszym zdjęciu widzimy kościół parafii św. Izydora Oracza w Markach. Na zdjęciu "uchwycone "jeszcze stare ogrodzenie i stara wieża kościelna. (Wieża została przestrzelona we wrześniu 1944 r. przez wycofujące się wojska niemieckie, a następnie, na skutek wichury, zawaliła się całkowicie. Wieża została odbudowana w 1961 r.)

Na drugim zdjęciu na pierwszym planie widoczni są żołnierze Wehrmachtu. (Niemcy wkroczyli do Marek w połowie września 1939 r.) Żołnierz w środku ubrany jest w drelich roboczy "drillich arbeitsbluse" popularny ubiór do prac w koszarach. Żołnierz z prawej - stopniem wygląda na oberfeldwebela (opis Paweł Gendek). Dalej widać innego żołnierza niosącego kanister. W tle jest tzw. kamienica Zysfejna, która stoi po dzień dzisiejszy. Obecnie to Al. Marsz. J. Piłsudskiego 113 w Markach - jadąc z Radzymina w stronę Warszawy.

Na trzecim zdjęciu kamienica Zysfejna, synagoga i w dalszej odległości wieża kościoła par. św. Izydora. Po lewej stronie tory kolejki dojazdowej. Po przybliżeniu widać ludzi kręcących się przy kamienicy. Murowana synagoga została pobudowana pod koniec lat 20. XX wieku. Najprawdopodobniej wysadzona w powietrze w latach 40. Mamy również informacje, iż naprzeciwko synagogi - dziś to okolice ul. Stawowej była mykwa żydowska - łaźnia. Niestety nie ma żadnej dokumentacji na ten temat, zaś informacja pochodzi z przekazów ustnych najstarszych mieszkańców Marek.

Zachęcam do oglądania.

Galeria

zdjecie: 131230
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry