Staramy się o finansowanie budowy żłobka

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 22 lutego 2023    12:25

Złożyliśmy wniosek w rządowym programie Maluch+

- Marki to miasto ludzi młodych. Według GUS, jesteśmy na trzecim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wiek mieszkańców (35,8). Minimalnie wyprzedzają nas tylko dolnośląskie Siechnice (34,6) oraz nasz sąsiad – Ząbki (35,6). To, że jesteśmy młodym miastem, znajduje odzwierciedlenie również w innej liczbie. Na edukację oraz wychowanie przedszkolne dzieci i młodzieży przeznaczamy co roku gigantyczne pieniądze. W tym roku koszty edukacji wyniosą 125 mln zł. Szukamy więc dofinansowań do kolejnych inwestycji – informuje Jacek Orych burmistrz Marek.

W naszej gminie brakuje samorządowej placówki opieki nad dziećmi w wieku 0-3. Pomysł stworzenia miejskiego żłobka zrodził się kilka lat temu, zaczęliśmy szykować dokumentację. Niestety jak zwykle przeszkodą do jego realizacji stały się pieniądze.

- Najpierw musieliśmy rozbudować bazę szkolną i przedszkolną (w przeciwieństwie do żłobka – zapewnienie w nich miejsc dla wszystkich dzieci od 3 roku życia jest obowiązkiem samorządu). Tak powstało MCER, tak powiększyliśmy i wyremontowaliśmy SP1 oraz SP2, tak postawiliśmy dwa budynki przedszkolne. I TO NIE JEST NASZE OSTATNIE SŁOWO – dodaje Jacek Orych

Okazję do kontynuacji inwestycji może dać nam program MALUCH+, którego celem jest rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Chcemy zdobyć z tego źródła ponad 7,4 mln zł. Z informacji przekazanej z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, jesteśmy w czołówce gmin, które złożyły jeden z największych wniosków o dofinansowanie.

- Zgodnie z założeniami nasze miasto będzie mogło przeznaczyć ewentualne wsparcie właśnie na budowę żłobka. Dodatkowo ta edycja programu MALUCH+ zakłada, że inwestycja będzie mogła być realizowana do trzech lat, a przez kolejne trzy będzie zapewnione finansowanie nowych miejsc żłobkowych z funduszy europejskich. Inwestycję zamierzamy zlokalizować na terenie przedszkola miejskiego nr 2 przy ul. Dużej – nadmienia burmistrz Orych.

Na program MALUCH+ przeznaczono kwotę 5,5 mld zł z funduszy KPO i FERS. Dzięki tej inicjatywie zwiększy się aktywizacja zawodowa rodziców, którzy mogą szybciej wrócić na rynek pracy i zatroszczyć się o rozwój zawodowy.

Galeria

zdjecie: 131237
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry