START: 5 marca 2023 10:00 Kościół św. Andrzeja Boboli w Strudze; teren przy remizie OSP
1 marca 2023 08:27
Zapraszamy do uczestnictwa w mareckich obchodach
W imieniu Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha, Klubu Sportowego Markowi Biegacze oraz Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy do uczestnictwa w corocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź opluwani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.
1 marca 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazani zostali przez komunistyczne władze po pokazowym procesie, poprzedzonym brutalnym śledztwem.
W 2011 roku dzień 1 marca, został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Tegoroczne obchody zaplanowane zostały na niedzielę 5 marca, rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10:00 w Kościele św. Andrzeja Boboli w Strudze w intencji żołnierzy Niezłomnych.
Następnie, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach, uczcimy ten dzień największym w Polsce biegiem pamięci – Biegiem Tropem Wilczym. W ramach projektu odbędzie się bieg główny na dystansie 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast.
Ponadto uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w biegu dodatkowym na dystansie 5,6 km. Udział w biegu jest bezpłatny.
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.