Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach

START:    5 marca 2023    10:00 Kościół św. Andrzeja Boboli w Strudze; teren przy remizie OSP

Katarzyna Pisarska UMMarki

 1 marca 2023    08:27

Zapraszamy do uczestnictwa w mareckich obchodach

W imieniu Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha, Klubu Sportowego Markowi Biegacze oraz Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy do uczestnictwa w corocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź opluwani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.

1 marca 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazani zostali przez komunistyczne władze po pokazowym procesie, poprzedzonym brutalnym śledztwem.

W 2011 roku dzień 1 marca, został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

 

Tegoroczne obchody zaplanowane zostały na niedzielę 5 marca, rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10:00 w Kościele św. Andrzeja Boboli w Strudze w intencji żołnierzy Niezłomnych.

Następnie, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach, uczcimy ten dzień największym w Polsce biegiem pamięci – Biegiem Tropem Wilczym. W ramach projektu odbędzie się bieg główny na dystansie 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast.
Ponadto uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w biegu dodatkowym  na dystansie 5,6 km. Udział w biegu jest bezpłatny.

XI EDYCJA BIEGU TROPEM WILCZYM

Galeria

zdjecie: 131255
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Katarzyna Pisarska

Naczelnik Wydziału Promocji, Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry