Są dziki, ale są też i wilki... Uwaga!!!

Tomasz Paciorek

 6 marca 2023    09:52

Relacje mieszkańców

Pewnego razu wyszedłem ze swoimi psami na spacer. Trasa jak zawsze ta sama. Do końca ul. Małej i dalej do lasu. W pewnym momencie psy zaczęły ujadać. Ledwo co mogłem utrzymać je na smyczy. Na końcu leśnej drogi stał potężny pies, ale po chwili dotarło do mnie, że to chyba jednak nie pies, a wilk! Oniemiałem. Psy nadal ujadały i nie chciały się uspokoić. Wróciłem czym prędzej do domu. Historię opowiedziałem domownikom, ale ci, nie za bardzo mi wierzyli – wspomina Pan Marek Sz. ze Strugi.

 

Biegam średnio 2 razy w tygodniu w okolicach cmentarza w Zielonce. Pewnego razu zauważyłem 3 duże psy goniące młodego łoszaka. Przystanąłem na drodze. Przyjrzałem się bardziej. Doszedłem do wniosku, że to jednak nie psy, a wilki – opowiada Pan Marek M., mieszkaniec południowych Marek.

 

Dostałem zgłoszenie o rozszarpanej sarnie w lesie na Strudze. Jestem opiekunem leśnym tego terenu. Rzeczywiście padła sarna była do połowy pogryziona i rozszarpana. Najprawdopodobniej zrobiły to wilki, a świadczyć mogą o tym odchody i tropy odnalezione wokół zwierzyny – mówi Pan Przemysław L. z Marek.

 

Potwierdzenie

Zaniepokojony tymi wiadomościami zadzwoniłem do Nadleśnictwa Drewnica (24.02.2023 r. godz. 13:14, tel. 22 781-62-09) z prośbą o udzielenie informacji czy rzeczywiście na naszym terenie pojawiły się wilki. Przekazałem wyżej wymienione relacje mieszkańców o możliwym napotkaniu wilków. Przedstawicielka Nadleśnictwa Drewnica powiedziała, że takie przypadki rzeczywiście mogły mieć miejsce. Namacalnym przykładem obecności wilków jest potrącenie przez samochód takiego osobnika na trasie S8 w okolicy węzła Zielonka. Wilki, najprawdopodobniej, przywędrowały do nas z Kampinoskiego Parku Narodowego.

Wilk jest wytrawnym wędrowcem. Może przebyć 40–70 km (średnio 20 km) dziennie, ale znane są wypadki, gdy zwierzę w ciągu doby przebyło 160 km.

 

Co dalej…?

Poprosiłem Nadleśnictwo o udzielenie wskazówek odnośnie prawidłowego zachowania się, kiedy na naszej drodze napotkamy wilka. Czekam na odpowiedź. Jak tylko ją otrzymam natychmiast opublikuję. A tym czasem proszę uważać na siebie i na swoich pupili na spacerach, a o możliwym zaobserwowaniu wilków bezpośrednio informować Nadleśnictwo Drewnica. Tel. 22 781-62-09.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Paciorek

Foto: Internet

Załączniki:

wilk.jpg

Galeria

zdjecie: 131257
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry