Bezpieczeństwo w naszym mieście.

Arkadiusz Werelich PowiatWołomiński

 16 marca 2023    13:55

Spotkałem się z komendantem Komisariatu Policji w Markach. Komisarz Marek Kosela 1 grudnia 2021 r. został powołany na to stanowisko.

Nie ukrywam, że spotkanie było wynikiem wielu wiadomości, które do mnie trafią ze strony Mieszkańców naszego miasta, ale również dyskusji, które rozgorzały w mediach społecznościowych. Zarówno wspomniane wiadomości, jak i dyskusje dotyczą bezpieczeństwa w naszym mieście. Mieszkańcy są bardzo zaniepokojeni kradzieżami i włamaniami na terenie Marek, w niektórych sytuacjach daje się wyczuć bezradność Mieszkańców wobec zuchwałości przestępców, którzy są w stanie skutecznie uprzykrzyć życie w naszym mieście.

Problem jak zwykle jest złożony i wiele czynników składa się ogólnie na nie najlepszą sytuację w naszym mieście pod względem bezpieczeństwa.

– Po pierwsze rozwój naszego miasta na przełomie ostatnich lat, za czym nie poszły stosowne wzmocnienia kadrowe mareckiego komisariatu.

– Po drugie braki kadrowe obecnej obsady komisariatu, gdzie dziś jest 5, a za chwilę będzie 6 wakatów na 36 etatów, co sprawia ograniczenia w patrolowaniu ulic naszego miasta.

– Po trzecie ogólnie zła sytuacja kadrowa w szeregach Policji w kraju, z naciskiem na Warszawę i okolice. W KPP w Wołominie braki sięgają ok. 25%, to blisko setka funkcjonariuszy.

– Po czwarte powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w sposób naturalny spowodowało mniejsze zainteresowanie pracą w Policji na rzecz właśnie WOT.

– Po piąte fakt, że w wyniku braków funkcjonariuszy na terenie powiatu, to marecki patrol zostaje wykorzystywany jako pierwszy wolny do działań poza granicami naszego miasta.

– Po szóste specyfika naszego miasta, czyli duży obszar o stosunkowo małym zagęszczeniu Mieszkańców, w porównaniu np. do sąsiednich Ząbek, gdzie liczba funkcjonariuszy jest na podobnym poziomie.

– Po siódme pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju sprawia, że ludzie oszczędzając szukają okazji kupna taniej, okazyjniej. To w konsekwencji powoduje, że zwiększa się na takie okazyjne produkty popyt, a to dalej sprawia, że zwiększają się kradzieże np. kół samochodowych, itp.

Pan komendant zobrazował mi chyba wszystkie problemy, z którymi boryka się w codziennej pracy. Ja z kolei wskazałem najistotniejsze problemy, które zgłaszają Mieszkańcy, a że jestem dość dobrze poinformowany z uwagi na dobry kontakt z Mieszkańcami były one bardzo cenne dla Pana komendanta. Otrzymałem również zapewnienie pełnego wsparcia w sytuacji zgłoszeń, które w różnej formie będą do mnie trafiały ze strony Mieszkańców.

Wartym podkreślenia jest fakt, że mimo znacznie mniejszej obsady, marecka Policja ma porównywalne wyniki swoich działań do tej w Wołominie – liczba zgłoszeń jest zbliżona.

Ze swojej strony zapewniłem Pana komendanta, że będę zabiegał na różnych poziomach o uzupełnienie wolnych wakatów w mareckim komisariacie, a jeśli będzie to tylko możliwe o zwiększenie etatów.

To było bardzo dobre i cenne spotkanie. Oczywiście nie pierwsze i z całą pewnością nie ostatnie.

Z budżetu Powiatu Wołomińskiego stale wspieramy Komendę Powiatową Policji, finansując lub współfinansując zakup radiowozów i sprzętu.

Galeria

zdjecie: 131273
zdjecie

Arkadiusz Werelich

Oddany lokalnym sprawom, samorządowiec, radny powiatu wołomińskiego, społecznik.

www.werelich.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry