W Markach pamiętaj o bohaterach

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 3 kwietnia 2023    07:43

23 marca na ogrodzeniu szkoły im. Jana Pawła II w Markach została zamontowana grafika nawiązująca do tragicznych wydarzeń z 30 lipca 1944 r. Wtedy to nad jeziorem Czarnym w Markach (jezioro Kruczek) miała miejsce bestialska egzekucja kilkudziesięciu mieszkańców Marek i Zielonki, dokonana przez niemieckiego okupanta.

Tablica o wymiarach 2m x 3m powstała pierwotnie w 2021 r. w 77. rocznicę tej straszliwej zbrodni. Jest to jedna z 6 tablic nawiązujących do historii Marek wykonana staraniem Łukasza Krzemińskiego, regionalisty i pasjonata lokalnej historii oraz przy wsparciu radnego miasta Marki – Tomasza Paciorka.

 

Tablica dotychczas była wyeksponowana w lesie na Kruczku – nieopodal miejsca rozstrzelania. Tablica upamiętniająca, zwieszona w miejskim parku Braci Briggsów, ma służyć spacerującym mieszkańcom jako inspiracja do zgłębiania lokalnej historii. Dyrektor placówki szkolnej, Pani Sławomira Kozak, z entuzjazmem przyjęła propozycję zainstalowania grafiki na terenie przyległym do szkoły. Zachęcamy do spacerów w parku miejskim. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ

 

Załączniki:

tablica.jpg

Galeria

zdjecie: 131315
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry