Co dalej z terenem po dawnym, XIX-wiecznym cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Markach-Pustelniku?

Tomasz Paciorek

 11 kwietnia 2023    13:40

Pozostałości po dawnym, XIX-wiecznym cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Markach-Pustelniku. Stan zachowania, listopad 2022 r. Foto: Tomasz Paciorek

 

W połowie XIX wieku do Marek przybyli niemieccy osadnicy. Wraz z ich przybyciem powstał między dzisiejszymi ulicami Karola Kurpińskiego i Henryka Sienkiewicza cmentarz, na którym do około 1940 r. chowano ewangelickich zmarłych.

Przedwojenna mapa, na której zaznaczony jest teren cmentarza. Archiwum własne.

 

Wg informacji źródłowych na tym terenie (około 7 000 m2) było 350 grobów. Obecnie obszar cmentarza został „wchłonięty” przez las. W nielicznych miejscach można jeszcze odnaleźć betonowe pozostałości po dawnych grobowcach, a o istnieniu tego cmentarza przypomina przydrożny drogowskaz. Mieszkańcy okolicznych gospodarstw, w miejscu dawnych mogił, zapalają na Wszystkich Świętych znicze.

 

Nieliczne już inskrypcje na cokołach dawnych grobowców mareckich ewangelików. Stan zachowania - listopad 2022 r. Foto. Tomasz Paciorek

 

W związku ze swoimi zainteresowaniami oraz licznymi pytaniami mieszkańców naszego miasta odnośnie dawnej, poniemieckiej nekropolii, zwróciłem się do Pana Burmistrza Jacka Orycha z pytaniem dotyczącym planów Zarządu miasta wobec terenu po dawnym XIX-wiecznym cmentarzu. Według informacji, które posiadam Miasto Marki jest we władaniu tego terenu.

Szczegóły w załączonym piśmie.

Foto: Archiwum własne, Internet.

Galeria

zdjecie: 131341
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry