Święto Chrztu Polski - wywieś flagę

START:    14 kwietnia 2023    06:00

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 13 kwietnia 2023    08:50

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” kolejny raz zaprasza do świętowania Chrztu Polski. Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz piąty, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

Zachęcamy Rodaków do włączenia się w dniu 14 kwietnia 2023 w akcję „Wywieś flagę”. Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej, nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też pokaże ścisły związek naszego chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości. Zapraszamy do udostępniania na stronach internetowych i niezliczonych kontach społecznościowych plakatu zachęcającego do uroczystego świętowania narodzin naszego Państwa.

Szanowni Państwo, Sejm RP przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 roku ustanowił jakże ważne Święto Chrztu Polski. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Święto Chrztu Polski staje się też okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości.

Raz jeszcze zwracamy się z gorącą prośbą o rozpropagowanie tego święta, zachęcenie Polaków w swoich środowiskach do wywieszenia flag (wzór banneru i plakatu w załączeniu) a także podjęcia innych inicjatyw m.in. apeli i konkursów, wykładów i konferencji. Zapraszamy do podjęcia szerszej refleksji nad tym niezwykle ważnym wydarzeniem w naszej historii, od którego minęło już 1057 lat.

Urszula Furtak, Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

Jan Klawiter, Prezes Fundacji SŁOWO

Informacja Marek Kroczek, prezes Akcji Katolickiej Marki za: https://ak.org.pl/2023/swieto-chrztu-polski/

Dostęp:13.042023

Galeria

zdjecie: 131347
fot. 1
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry