Wiosenna edycja MSR już za nami

Ada Gajek UMMarki

 25 kwietnia 2023    10:38

Zakończyła się wiosenna edycja zajęć z edukacji okołoporodowej dla rodziców, spodziewających się potomstwa. W wiosennej edycji uczestniczyło 14 mareckich par, które przeszły 16 godzinny cykl zajęć. Zajęcia odbywały się w Centrum Aktywności Fabryczna, które gwarantuje doskonałe warunki lokalowe. Prowadzący mogli realizować zajęcia niezależnie od tego czy wymagały przeprowadzenia prezentacji multimedialnej, miejsca do ćwiczeń czy też warsztatów z użyciem wanienek i fantomów. W ramach zajęć z położną poruszono tematy związane z ciążą, porodem i połogiem jak również karmieniem i opieką nad noworodkiem. Dzięki temu uczestnicy wiedzą już jakie są walory porodu naturalnego, karmienia piersią, kiedy należy wybrać się do szpitala i jak skonstruować plan porodu, by uzyskać możliwie najlepszą opiekę i współpracę z personelem medycznym. Ratownik medyczny skupił się na praktycznych ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej małym pacjentom. Prawniczka przedstawiła najnowsze wymogi i prawa zarówno ciężarnej pracującej jak również rodziców podczas urlopu macierzyńskiego czy też wychowawczego. Fizjoterapeutka dokonała praktycznego przeglądu ćwiczeń, dedykowanych kobietom w ciąży. Prócz tego przyszli rodzice dowiedzieli się jak skutecznie zmniejszyć ból pleców z pomocą taśmy kinezjologicznej, która służy nie tylko sportowcom.

Wraz z psychologiem uczestnicy zróżnicowali pojęcia baby blues i depresja poporodowa. I wiedzą już gdzie leży granica między nimi i co zrobić, by jej nie przekroczyć. Zwieńczeniem zajęć były praktyczne warsztaty chustonoszenia. Chusty zapewniają maluszkom więź z rodzicem i jednocześnie dają większą swobodę ruchów dla noszącego.

Szkoła rodzenia w tym roku po raz kolejny dofinansowana jest z Narodowego Funduszu Zdrowia kwotą 12 tys. zł. Warto dodać, że na 2023 rok dofinansowanie uzyskało dziewięć programów z Mazowsza, z czego dwa z Marek. – dodaje Ada Gajek z Wydziału Promocji, Zdrowia i Sportu.

Wszyscy szkoleniowcy dołożyli wszelkich starań, by przedstawić wiedzę zgodną z najnowszymi standardami w swej dziedzinie, skutecznie walcząc ze stereotypami, wpajanymi nam przez nasze mamy i babcie.

Życzymy Uczestnikom samych szczęśliwych chwil w rodzicielstwie.

* Zajęcia są finansowane z budżetu miasta Marki w ramach kontynuacji na lata 2022-2024 programu polityki zdrowotnej pn. „Program Polityki Zdrowotnej Gminy Miasta Marki na lata 2019–2021 w przedmiocie działań edukacyjnych dla przyszłych rodziców zamieszkujących Gminę Miasto Marki”. Koordynatorem projektu jest Fundacja Zielone Pojęcie.

Galeria

zdjecie: 131371
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry