Co dalej z terenem po dawnym, XIX-wiecznym cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Markach-Pustelniku? Ciąg dalszy sprawy

Tomasz Paciorek

 9 maja 2023    14:45

Szanowni Państwo, 

w związku z dużym zainteresowaniem terenem po dawnym, XIX wiecznym cmentarzu ewangelicko-augsburskim, ustułowanym między dzisiejszymi ulicami Karola Kurpińskiego i Henryka Sienkiewicza w Markach, w dniu 5.04.2023 r. do tutejszego urzędu złożyłem interpelację dotyczacą wizji i planów Zarządu miasta związanych z tym obszarem. Link do wpisu znajduje się TUTAJ

 

W dniu 5.05.2023 r. otrzymałem odpowiedź z UM, m.in. że: (pismo poniżej)

- teren ten został oznaczony w miejscowym planie jako teren lasu;

- nie wolno dokonywać na tym terenie nowych pochówków;

- na terenie obowiązują ustalenia Wojewody Mazowieckiego dla strefy ochrony urbanistycznej oraz że należy utrzymać istniejący stan nagrobków i drzewostanu. 

 

Jednakże w mojej ocenie nie jest to odpowiedź na zadane w pierwotnej interpelacji pytanie i nie przedstawia wizji i planów związanych z tym miejscem na przyszłość. W związku z powyższym stawiam ponownie pytania:

- jakie plany ma Zarząd miasta Marki w odniesieniu do obszaru po dawnym cmentarzu ewangelicko-augsburskim na najbliższe lata?

- czy np. planuje przekazanie majątku na sprzedaż?

- czy np. może ma zamiar przekazać teren cmentarza pod opiekę ewangelickiej gminie wyznaniowej? (Pismo w tej sprawie poniżej).

 

 

********************************************

W połowie XIX wieku do Marek przybyli niemieccy osadnicy. Wraz z ich przybyciem powstał między dzisiejszymi ulicami Karola Kurpińskiego i Henryka Sienkiewicza cmentarz, na którym do około 1940 r. chowano ewangelickich zmarłych.

Wg informacji źródłowych na tym terenie (około 7 000 m2) było 350 grobów. Obecnie obszar cmentarza został „wchłonięty” przez las. W nielicznych miejscach można jeszcze odnaleźć betonowe pozostałości po dawnych grobowcach, a o istnieniu tego cmentarza przypomina przydrożny drogowskaz. Mieszkańcy okolicznych gospodarstw, w miejscu dawnych mogił, zapalają na Wszystkich Świętych znicze.

Galeria

zdjecie: 131400
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry