Teren po dawnym, XIX wiecznym cmentarzu ewangelicko- augsburskim nie na sprzedaż. Jest odpowiedź z UM.

Tomasz Paciorek

 5 czerwca 2023    12:22

W połowie XIX wieku do Marek przybyli niemieccy osadnicy. Wraz z ich przybyciem powstał między dzisiejszymi ulicami Karola Kurpińskiego i Henryka Sienkiewicza cmentarz, na którym do około 1940 r. chowano ewangelickich zmarłych.

Wg informacji źródłowych na tym terenie (około 7 000 m2) było 350 grobów. Obecnie obszar cmentarza został „wchłonięty” przez las. W nielicznych miejscach można jeszcze odnaleźć betonowe pozostałości po dawnych grobowcach, a o istnieniu tego cmentarza przypomina przydrożny drogowskaz. Mieszkańcy okolicznych gospodarstw, w miejscu dawnych mogił, zapalają na Wszystkich Świętych znicze.

Na wniosek mieszkańców Marek złożyłem interpelacje ws planów Zarządu miasta odnośnie tego terenu. Historia korespondencji w tej sprawie kliknij TUTAJ

 

W dniu 2.06.2023 r. otrzymałem odpowiedź z UM, że teren po dawnym, XIX wiecznym cmentarzu ewangelicko-augsburskim nie będzie przeznaczony na sprzedaż, ani nie zostanie przekazany gminie wyznaniowej.

Galeria

zdjecie: 131451
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry