Co dalej ze śmieciami za cmentarzem przy ul. Bandurskiego w Markach...?

Tomasz Paciorek

 10 lipca 2023    15:33

 

23 maja 2023 r. lotem błyskawicy obiegła całe Marki wiadomość o porzuconych przez nieznanych sprawców odpadach - w rejonie cmentarza przy ul. Bandurskiego. Powiadomiono odpowiednie służby w celu wykrycia sprawców, a także właściciela terenu.

OSTATNIE USTALENIA

Według informacji otrzymanych od z-cy burmistrza dzielnicy Białołęka Pana Jana Mackiewicza nadal trwa postępowanie mające na celu odnalezienie tego, kto te śmieci wyrzucił. Niestety, na tę chwilę Policja nie posiada żadnych dowodów mogących pomóc w odnalezieniu sprawcy. Okoliczni mieszkańcy nic nie widzieli. Przeglądane są nagrania z monitoringu. Śmieci zaległy na terenie Warszawy, tuż za granicą Marek przy ul. Suchocińskiej i ul. Kroczewskiej.

CO DALEJ?

Najprawdopodobniej Policja umorzy śledztwo z powodu niewykrycia sprawców. Właściciel terenu dostanie nakaz uprzątnięcia śmieci w ciągu 30 dni od dnia otrzymania pisma. Ten zaś zadeklarował, że śmieci nie usunie, gdyż go na to nie stać. Będzie odwoływał się do sądu. Koszt uprzątnięcia i utylizacji tej sterty to wydatek około 60 000,00 zł.

JAKIE SĄ ROZWIĄZANIA?

Na terenie Marek działa kilka społecznych organizacji pro-ekologicznych w tym „CZYSTE MARKI”.

Zaproponowaliśmy Zarządowi Gminy Białołęka posprzątanie tej góry śmieci. W naszej organizacji jest wielu silnych mężczyzn. Wystarczy podstawienie kilku kontenerów, dostarczenie wideł, rękawiczek, maseczek i w jeden dzień uporamy się z bałaganem – mówi Łukasz Krzemiński, działacz społeczny i ekologiczny.

Jednakże sprawa nie jest prosta. Dobre chęci to nie wszystko. Blokuje nas prawo. Gmina Białołęka nie może na własny koszt posprzątać tych odpadów, gdyż są one pozostawione na terenie prywatnym. Gmina nie może angażować środków publicznych na prywatnej własności. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

CO ZATEM BĘDZIE Z TĄ GÓRĄ ŚMIECI?

Na tę chwilę nikt tego nie wie. Według doniesień internautów około 2 tygodni temu taka sama „wanna” ze śmieciami została wyrzucona za Radzyminem, przy drodze Zawady – Radzymin, również na prywatnej działce.

Czy chodzi tu o jakąś zorganizowaną akcję? Czas pokaże…

PS. Na początku filmu powiedziałem, że dziś jest 9 lipca 2022 r. Oczywiście to przejęzyczenie. Chodzi o 9 lipca 2023 r. :o)

Galeria

zdjecie: 131535
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry