Miasto Marki pozyskało wsparcie z rządowych środków na renowację zabytków w wysokości 2 mln złotych!

Paweł Pniewski BlogPawłaPniewskiego UMMarki

 14 lipca 2023    12:06

Dziś w biurze poselskim Piotra Uścińskiego, posła na Sejm z ziemi wołomińskiej i wiceministra rozwoju i technologii, ogłoszono rozstrzygnięcie pierwszego naboru Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Program wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach zabytków. Uchronimy je przed degradacją i niszczeniem. Piękno historycznych miejsc będzie zachowane na kolejne dekady. Dbałość o zabytki to troska o dziedzictwo kulturowe, zachowanie naszej tożsamości i budowanie narodowej wspólnoty – mówił podczas spotkania wiceminister Piotr Uściński.

Łącznie do samorządów powiatu wołomińskiego w ramach tej edycji programu trafi blisko 7,8 mln zł.

- Cieszę się, że pozyskaliśmy w naszym powiecie najwyższe dofinansowanie ze wszystkich gmin – to bardzo ważne uzupełnienie działań, które do tej pory podjęliśmy na rzecz ratowania mareckich zabytków. M.in. w ubiegłym miesiącu zakończyliśmy renowację zabytkowego osiedla robotniczego, dzięki rządowemu wsparciu w wysokości 4,5 mln złotych – mówi Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza.

Spośród 10 złożonych przez marecki samorząd wniosków 2 uzyskały dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 2 mln złotych. Są to:
- remont kościoła parafialnego Św. Andrzeja Boboli w Markach – 980 828 zł;
- prace restauratorskie i konserwatorskie w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, parafia Św. Izydora w Markach – 1 029 000 zł.

- To już kolejne rządowe wsparcie, które wspomoże rozwój naszego powiatu – tym razem w zakresie poprawie stanu technicznego, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Dofinansowanie z programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to tylko 2%. Serdecznie gratuluję wszystkim beneficjentom rządowego wsparcia – dodaje Starosta Wołomiński Adam Lubiak.

W spotkaniu udział wzięli również proboszczowie mareckich parafii: ks. Adam Żurad i ks. Kazimierz Sztajerwald oraz radny powiatu wołomińskiego Radosław Dec i radny miasta Marki Daniel Kurek.

Galeria

zdjecie: 131541
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry