Uczciliśmy ofiary mordu na Kruczku i Zieleńcu

Emilia Wrzosek UMMarki

 31 lipca 2023    11:52

W 79. rocznicę tragicznych wydarzeń hołd pomordowanym oddali mieszkańcy i władze samorządowe Marek oraz Zielonki

79. lat temu w okolicy jeziora Kruczek doszło do straszliwej zbrodni na ludności cywilnej. Niemieccy okupanci bestialsko zamordowali kilkudziesięciu mieszkańców. Uroczystości poprowadził wiceburmistrz Paweł Pniewski, który przypomniał, że ludzie Ci zginęli w odwecie za akcje polskiego podziemia, a ich wyłączną winą było to, że są Polakami. Podkreślił, że naszym obowiązkiem jest kultywować pamięć o tych wydarzeniach, by nigdy więcej nie doszło do okrucieństw jakie miały miejsce podczas II wojny światowej. Na Kruczku zginęło więcej niż 50 osób chociaż udało się ustalić personalia 48 z nich. Następnie głos zabrała pani Wanda Jędrysiak – ostatni żyjący świadek tamtych wydarzeń i opowiedziała zgromadzonym o swoich przeżyciach. Wiele osób nie kryło wzruszenia, chociaż pokoleniu urodzonemu w pokoju trudno zrozumieć okrucieństwa wojny.

Wieńce pod pomnikiem złożyli:

  • kombatant walk o niepodległość porucznik Leopold Kielak
  • pani Wanda Jędrysiak z domu Kostrzewa z rodziną
  • przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach
  • przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Markach
  • Komitet PIS w Markach
  • przedstawiciele stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga
  • przedstawiciele Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii
  • wspólny wieniec w imieniu mieszkańców Marek i Zielonki przedstawiciele władz lokalnych: burmistrz Zielonki Kamil Michał Iwandowski, wiceburmistrz miasta Marki Paweł Pniewski, przewodnicząca Rady Miasta Marki Agnieszka Lużyńska, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zielonka Łukasz Jagliński, sekretarz miasta Zielonka Renata Jóżwiak oraz radni: Anna Chojecka, Robert Szafrański, Jarosław Jaździk, Anna Abramczyk, Jadwiga Wójcik, Eryk Radziszewski, Tomasz Pieloszczyk i Piotr Pietruszka.

Modlitwę za zmarłych oraz za Ojczyznę poprowadził ks. Kazimierz Sztajerwald, który wspomniał że wojna to pogarda jednego człowieka dla drugiego i nie ma wytłumaczenia dla jej okrucieństw a broniący Ojczyzny zasługują na najwyższy szacunek.

Uczestnicy spotkania udali się także na Zieleniec. Tutaj przy ul. Głównej znajduje się pomnik 11 rozstrzelanych mieszkańców Marek. Złożyliśmy pamiątkowe wieńce i rozpaliliśmy znicze.

Wartę honorową zapewnili, jak co roku, przedstawiciele Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii Kaczyńskich.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach a druhom z mareckiej OSP i harcerzom 62. Szczepu Harcerskiego "Gaudium" im. króla Bolesława Chrobrego za pomoc.

 

Galeria

zdjecie: 131563
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
zdjecie

Emilia Wrzosek

Emilia Wrzosek
UM Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry