Obchody 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Agnieszka Owczarczak UMMarki

 16 sierpnia 2023    11:21

Na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. Przełomową bitwę w historii świata zdecydowała o zachowaniu niepodległości Polski i uratowała Europę przed zalewem bolszewików.

14 sierpnia 2023 roku zebraliśmy się przy Pomniku Żołnierzy 1920 roku, bohaterów tamtych wydarzeń, którzy polegli na polu chwały i spoczywają na mareckim cmentarzu. Uhonorowaliśmy godnie znanego i bezimiennego żołnierza polskiego, który nie wahał się oddać swojego życia w obronie Ojczyzny.

Obchody 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy. Po mszy świętej mieszkańcy naszego miasta oraz goście udali się pod Pomnik Żołnierzy 1920 roku, gdzie o godzinie 19:30 rozpoczęły się uroczystości z udziałem kombatantów, przedstawicieli władz państwowych, radnych wojewódzkich, powiatowych oraz miejskich, a także przedstawicieli służb mundurowych i organizacji społecznych. Asystę honorową wystawiła Kompania Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji pod dowództwem Podkomisarza Jacka Kwiatkowskiego.

Apel Poległych rozpoczął się od odegrania hymnu państwowego i wciągnięcia polskiej flagi na maszt przy pomniku. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego teren wokół pomnika mienił się na biało i czerwono za sprawą środowiska kibicowskiego, które przygotowało okolicznościową oprawę pirotechniczną.

Następnie został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym została oddana trzykrotna salwa honorowa. 

Okazjonalne listy przekazali:

  • Prezydent RP Andrzej Duda,
  • Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki,
  • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński,
  • Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik,
  • Starosta Wołomiński Adam Lubiak.

Zachęcamy do przeczytania okolicznościowych listów oraz do obejrzenia galerii zdjęć na profilu miejskim FB

 

 

Galeria

zdjecie: 131582
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
zdjecie

Agnieszka Owczarczak

Agnieszka Owczarczak, pracownik Wydziału Promocji Zdrowia i Sportu

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry