Wspominamy majora Jerzego Zyberta

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 28 sierpnia 2023    15:40

Odszedł kolejny świadek II wojny światowej - honorowy obywatel naszego miasta.

Patriota, społecznik, więzień polityczny – tak w kilku słowach można scharakteryzować postać majora Jerzego Zyberta. Niestety, ten świadek tragicznych wydarzeń z pierwszej połowy ubiegłego stulecia odszedł od nas w wieku 90 lat. Panie Majorze! Dziękujemy za Pana długoletnią służbę!

To wielka strata dla mareckiej społeczności. Pan Major był wielkim społecznikiem i patriotą, którego bardzo często mogliśmy spotkać podczas celebrowania kolejnych rocznic ważnych wydarzeń związanych z naszą historią oraz w Mareckim Ośrodku Kultury podczas wielu spotkań tematycznych, w których uczestniczył jako prelegent – napisał w okolicznościowym wspomnieniu burmistrz Jacek Orych.

Jerzy Zybert urodził się w 1933 r. Był synem żołnierza Armii Krajowej, który poległ w czasie Powstania Warszawskiego. W Markach ukończył szkołę podstawową, a następnie rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie. Będąc uczniem trzeciej klasy gimnazjum w 1948 r. wstąpił do podziemnej organizacji. W 1949 r. aresztowany przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Jako wróg Polski Ludowej został skierowany do pracy w kopalni węgla kamiennego w Bytomiu.

Pozbawiony możliwości uczenia się w trybie dziennym, ukończył wieczorowo Technikum Budowy Samochodów, zaocznie Szkołę Główną Planowania i Statystyki oraz Uniwersytet Warszawski uzyskując tytuł magistra ekonomii. Zawodowo przepracował 42 lata: w Warsztatach Głównych PKS, Warszawskich Zakładach Naprawy Samochodów, w Zjednoczeniu Motoryzacji, w Zjednoczeniu Ciągników i Maszyn Rolniczych, w Spółdzielczym Biurze Projektów oraz w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.

Po przełomie 1989 r. wstąpił do nowo powstałego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa Mazowsze, gdzie pełnił funkcję członka zarządu, skarbnika, a następnie przewodniczącego tego oddziału. Był również wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie.

Otrzymał liczne odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Więźnia Politycznego, Krzyż za Wolność i Niepodległość, Medal za Wolność i Niepodległość, Złoty Medal za „Zasługi dla Obronności Kraju”, Medal „Pro Patria”, Medal „Pro Memoria”. Został również uhonorowany Ryngrafem Żołnierzy Wyklętych.9 czerwca 2017 r. Rada Miasta Marki nadała Jerzemu Zybertowi tytuł honorowego obywatela Miasta Marki. 

Pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Rodzinie Jerzego Zyberta składamy głębokie kondolencje.

W kolejnym wpisie opublikujemy Informacje o pogrzebie Pana Majora.

Galeria

zdjecie: 131598
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry