Zaproszenie Akcji Katolickiej Marki na odsłonięcie pamiątkowej tablicy

START:    19 września 2023    13:30

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 17 września 2023    20:34

Mamy zaszczyt zaprosić mieszkańców Marek na uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pilotowi myśliwskiemu Wojciechowi Januszewiczowi. Uroczystość odbędzie się w dniu 19 września 2023 roku o godzinie 13.30 w ciągu obwodnicy Marek, przy węźle komunikacyjnym Kobyłka.


Pilot Wojciech Januszewicz w dniu 3 września 1939 roku po dramatycznej walce powietrznej zestrzelił niemiecki samolot myśliwski typu Messerchmit ME- 110, który rozbił się w miejscu ustawienia pamiątkowej tablicy. Po klęsce wrześniowej Wojciech Januszewicz  walczył w Wielkiej Brytanii, w słynnym dywizjonie 303 zginął śmiercią lotnika, składając swe życie na ołtarzu Ojczyzny. Odsłonięta tablica będzie edukacyjnym przykładem świadczącym - zwłaszcza dla młodzieży -  o bohaterstwie i poniesionych ofiarach polskich lotników.Trasa dojazdu do miejsca usytuowania pamiątkowej tablicy.

Zjeżdżając z węzła komunikacyjnego Kobyłka w kierunku Nadmy wjeżdżamy na rondo, na nim skrętem w lewo, trzymając się prawej strony wjeżdżamy na drogę ze znakiem drogowym ślepa uliczka bez przejazdu (D-4a), mijamy go, jadąc w kierunku wysokiego masztu telekomunikacyjnego. Po ok. 500 m jesteśmy na miejscu.Dojazd rowerem z Marek.

Ulicą Główną (Zieleniec) dojeżdżamy do świateł leśnej krzyżówki, po minięciu skrzyżowania kierujemy się na ścieżkę rowerową po lewej stronie jezdni, przed wiaduktem ścieżka skręca w lewo prowadzi skrajem lasu. Po ok. 2 km dojeżdżamy na miejsce.Bliższej informacji o pilocie Wojciechu Januszewiczu i przebiegu bitwy powietrznej nad Markami z 3 września 1939 roku zamieściłem we wpisie 28.10.2008 na stronie:https://marki.net.pl/wpis-3602-zapalmy_swiatlo_dla_kapitana_pilota_wojciecha_januszewiczaRyszard Sawicki, Akcja Katolicka MarkiSzczegółowych informacji odnośnie porządku uroczystości i możliwości dojazdu uzyskać można pod numerem telefonu 602-622-650.

Galeria

zdjecie: 131628
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry