27 września 2023 07:33
W dniach 23 i 24 września 2023 wizytację kanoniczną parafii pw. Świętego Izydora Oracza przeprowadził JE Ks. Biskup Jacek Grzybowski, Biskup Pomocniczy Warszawsko-Praski.
W niedzielę uczestniczył we wszystkich Mszach Świętych. Niektórym przewodniczył, kazania głosił na każdej. Przyjmował sprawozdania z działalności parafialnych wspólnot. Kilku z nich wysłuchał, pozostałe zostały mu wręczone przez liderów grup.
Ja przedstawiłem Ks. Biskupowi sprawozdanie ukazujące także historię jego powstania, krótko opisałem bogaty dorobek przedwojennej Akcji Katolickiej w naszej parafii. W dużym skrócie przedstawiłem fakty które wpłynęły na reaktywację Stowarzyszenia w Polsce.
Zapraszam Państwa do lektury. Sprawozdanie w formacie pdf do pobrania w załączniku.
Historia Akcji Katolickiej
Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich powołanym przez papieża Piusa XI w roku 1928, główne założenia przedstawił w encyklice „Ubi arcano Dei” w roku 1922. Ten sam papież w encyklice „Divini Redemptoris” wyznaczył jej zadania na rzecz budowy państwa sprawiedliwości społecznej opartej na nauczaniu Kościoła. Od tego czasu Akcja Katolicka rozwijała się jako stowarzyszenie katolików świeckich w oparciu o struktury Kościoła i w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną.
Historia Akcji Katolickiej w Polsce sięga początku lat 30. XX wieku, kiedy to w czerwcu 1930 roku Episkopat podjął uchwałę o powołaniu Akcji Katolickiej. Powstał Naczelny Instytut Akcji Katolickiej w Poznaniu, Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej (DIAK) we wszystkich diecezjach i oddziały parafialne. W oparciu o nie powołano cztery związki ogólnokrajowe (zwane kolumnami): Katolicki Związek Mężów (KZM), Katolicki Związek Kobiet (KZB) Katolicki Związek Młodzieży Męskiej (KZMM), Katolicki Związek Młodzieży Żeńskiej (KZMŻ). Na Święto Patronalne wyznaczono Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
16 marca 1997 roku, po ponad rocznych staraniach grupy inicjatywnej, powstał Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (POAK) przy parafii pw. Św. Izydora Oracza w Markach. Po roku wznowiliśmy wydawanie Wiadomości Parafialnych – Pisma Akcji Katolickiej parafii św. Izydora w Markach. Ich tytuł nawiązywał do ukazujących się w latach 1932 – 1939 Wiadomości Parafialnych. Jednak historia Akcji Katolickiej w Markach sięga lat 30. XX wieku. W roku 1931 ks. Teodor Jesionowski, ówczesny proboszcz parafii, powołał Akcję Katolicką. W ramach stowarzyszenia stworzył on niemal 20 prężnie działających organizacji, aż do wybuchu II wojny światowej. Akcja Katolicka skupiała wokół siebie około 800 osób. Jej działaniami kierowała elita intelektualna i społeczna Marek. Niezwykle – jak na owe czasy – rozwinięte życie społeczno-kulturalne zogniskowane było wokół mareckiej świątyni. Wybudowany w ciągu zaledwie dwu lat Dom Katolicki, służący mieszkańcom do dziś, stanowił centrum wielorakich działań Stowarzyszenia. Ludzie zrzeszeni w Akcji Katolickiej w swoim życiu kierowali się zasadą: Każdy członek Stowarzyszenia powinien pamiętać o przynależności organizacyjnej i obowiązkach, jakie na siebie wziął. Każde słowo, ruch i czyn winny znamionować człowieka wiary, dobrego Polaka – Katolika i prawdziwego apostoła Chrystusa Króla. Większość żołnierzy Armii Krajowej z terenu Marek, piastujących stanowiska średniego szczebla dowodzenia wywodziła się z Akcji Katolickiej. II wojna światowa brutalnie przerwała rozwój Stowarzyszenia, które również w latach PRL nie zostało wznowione.
Odrodzenie Akcji Katolickiej w Polsce
W roku 1993 Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty biskupów polskich „ad limina” zwracając uwagę na nowy etap w historii Polski i Kościoła po upadku systemu komunistycznego, wyraził wolę reaktywowania w kraju struktur Akcji Katolickiej. Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna. A więc, bez niej Kościołowi w Polsce czegoś brakuje – powiedział papież. Święty Jan Paweł II jest głównym Patronem Akcji Katolickiej w Polsce.
Dzisiaj Akcja Katolicka – szanując przeszłość – patrzy w przyszłość. To, co robimy jako członkowie POAK ma zasadniczy cel: pogłębienie wiary, realizując na co dzień hasło: Żyć wiarą – wierzyć życiem. Na spotkaniach, w bezpośrednim kontakcie z duszpasterzem (asystentem kościelnym POAK), w świetle jego wiedzy i wiary, w ukierunkowanych rozważaniach, dochodzimy – stopniowo – do zrozumienia obecnego stanu naszej wiary, a więc i stanu naszego życia.
Sprawozdanie z działalności POAK
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Św. Izydora Oracza w Markach liczy 16. członków zwyczajnych i 3. kandydatów (obecnie nie ma członków wspierających). W skład Zarządu wchodzą: prezes/sekretarz/ – Marek Kroczek (w Zarządzie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej jest wiceprezesem), wiceprezes – Wojciech Jedliński, wiceprezes – Maria Orzeł, skarbnik – Jadwiga Marek. Asystentem kościelnym POAK jest Ks. Kanonik Kazimierz Sztajerwald, proboszcz parafii. Komisję Rewizyjną stanowią: Zofia Stanisławska – przewodnicząca, Czesława Gołembiewska oraz Jolanta Kur – członkinie. Spotykamy się w piątek przed 4. niedzielą miesiąca o godzinie 19.00 w Domu Katolickim na spotkaniach organizacyjnych i formacyjnych.
Rozważania formacyjne są zgodne z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce i Diecezji. Prowadzone w oparciu o tematy zalecane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. W roku 2022 pogłębialiśmy wiarę pozostając wokół Eucharystii. „Posłani w pokoju Chrystusa”, to tytuł podejmowanego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który zawiera tematykę skutków udziału wiernych we Mszy Świętej. Materiały formacyjne na ten rok zredagowane zostały pod kierunkiem Ks. prof. Tadeusza Borutki. Uczestniczymy w wykładach, spotkaniach, prelekcjach DIAK. Od początku istnienia POAK, poprzez ukierunkowaną formację, staramy się kształtować tożsamość indywidualną i wspólnotową Stowarzyszenia.
Inicjatywy i działania na przestrzeni 26. lat istnienia POAK
Do stałych działań POAK należą m.in.:
Podsumowanie
Nie sposób wymienić w sprawozdaniu wszystkich dokonań naszego Oddziału. Ciężko doświadczyła – również nas – pandemia. Powoli podnosimy się i wracamy do życia wspólnotowego, parafialnego, diecezjalnego. Króluj nam Chryste!
Zdjęcia: Adam Rozmarynowski Komar
Sprawozdanie sporządził Marek Kroczek, prezes Akcji Katolickiej Marki
Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.
Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa