Jubileuszowy Marecki Dzień Rodziny

Agnieszka Owczarczak UMMarki

 28 września 2023    10:14

Zabawa, występy, warsztaty, konkursy, rozgrywki sportowe - setki, a może tysiące mieszkańców odwiedziły niezwykły piknik.

Marecki Dzień Rodziny powrócił po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19 oraz budową ulicy Kościelnej. 17 września spotkaliśmy się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej. To dziesiąta edycja tego wydarzenia, wcześniej organizowanego na terenie parafii pw. NMP Matki Kościoła.

 Dzień Rodziny kierowany jest do każdej mieszkanki i każdego mieszkańca naszego miasta bez żadnych wyjątków. Wspólna zabawa, występy, warsztaty, konkursy, rozgrywki sportowe - to sposoby na sąsiedzką integrację, spotkanie dla wszystkich - dzieci, rodziców i dziadków – mówi dyr. SP2 Ewa Michalak.

Na scenie wystąpili uczniowie, nauczyciele oraz dorośli mieszkańcy miasta. Program artystyczny i kulturalny zakończył koncert zespołu fundacji Otwarte Serce. W przerwach między występami odbywały się różne konkursy z ciekawymi nagrodami. Pytania konkursowe propagowały wiedzę o naszym mieście, parafii, integracji międzykulturowej i codziennego życia.

Dzieci i dorośli brali udział w wielu rozmaitych warsztatach plastycznych i animacjach, a do dmuchanych zjeżdżalni stały długie kolejki. Fantastyczna strefa gastronomiczna serwowała jedzenie na ciepło oraz ciasta przygotowane przez rodziców i dostarczone przez zewnętrznych darczyńców. Było stoisko z pysznymi lodami, watą cukrową, popcornem i goframi. Dla dorosłych była podawana rzemieślnicza kawa z ekspresu, a dla wszystkich Wodociąg Marecki przygotował wodę z saturatora oraz warsztaty ekologiczne.

Klub rowerowy Trybik przygotował tor zręcznościowy dla rowerzystów oraz stanowisko z narko i alkogoglami, w których można było sprawdzić jak negatywne skutki niosą narkotyki i alkohol, a Straż Miejska z Warszawy edukowała, jak postępować, gdy trzeba ratować życie udzielając pierwszej pomocy. Obok na boisku można było poznać zasady oraz spróbować gry w rugby.

Medycy przeprowadzali badania oraz udzielali konsultacji rehabilitacyjnych. Każda osoba, która skorzystała z porad, wzięła udział w losowaniu trzech fantastycznych nagród.   

Asystentka Międzykulturowa w ramach projektu „Witam Sąsiada” wspólnie z MSG, przy udziale mieszkanek „Przystani Nadzieja” realizowali kreatywne warsztaty „Kwiaty we włosach”. Każdy mógł nauczyć się robić „fascynator” i odejść z piękną własnoręcznie wykonaną ozdobą do włosów. Przeprowadzony został konkurs plastyczny "Grunt to rodzina". Na stanowisku Biblioteki Publicznej Miasta Marki wykonywane były piękne dekoracje roślinne na kółku pod tytułem „Wspomnienie lata na okrągło”.

Stanowisko Ośrodka Pomocy Społecznej wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dostarczało uczestnikom pikniku informacji o swojej ofercie pomocy. Na stoisku można było wziąć udział w badaniu ankietowym dotyczącej przemocy domowej, zaś najmłodszym zaplatano kolorowe warkocze a zabezpieczenie wydarzenia było w rękach druhów OSP Marki.

Trzeba mocno zaznaczyć wielki wkład w wydarzenie pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. Przygotowali wspaniałe występy i warsztaty, pyszne kiełbaski i inne jedzonko, fantastyczne ciasta, lody, popcorn, wadę cukrową i jeszcze więcej. Bez wielkiego zaangażowania wspaniałych wolontariuszy nie byłoby szans na tak efektowne wydarzenie. Gościem specjalnym wydarzenia był ks. Biskup Jacek Grzybowski.

Żyjemy w czasach dwóch światów, tego rzeczywistego i wirtualnego, który wciąga w swoje czeluści zbyt często i na zbyt długo, najgorsze, że dotyczy to też dzieci i młodzieży. Poświęcamy wirtualnemu życiu zbyt wiele, zapominając o tym co naprawdę jest ważne. Dlatego bardzo potrzebne są wydarzenia takie jak nasze, które wzmacniają więzi międzyludzkie, bezpośrednie kontakty lokalnej społeczności. W dobie internetu, osobiste kontakty są nieocenione i uczą młodych ludzi, że najważniejszy jest człowiek, a nie technologia. Najlepszy komputer nie zastąpi drugiego człowieka, ponieważ uśmiech, pogawędka, uścisk dłoni są bezcenne i trzeba je pielęgnować – podkreśla ks. Robert Kowalski.

Marecki Dzień Rodziny był organizowany przez ks. proboszcza Parafii NMP Matki Kościoła, dyrekcję i Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żołnierzy AK II Rejonu Celków oraz Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze. Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Marki.

Galeria

zdjecie: 131638
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 9
fot. 9
fot. 10
fot. 10
fot. 11
fot. 11
fot. 12
fot. 12
zdjecie

Agnieszka Owczarczak

Agnieszka Owczarczak, pracownik Wydziału Promocji Zdrowia i Sportu

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry