Oddaliśmy hołd niewinnie zamordowanym

Agnieszka Owczarczak UMMarki SP1 SP2 SP3 SP4 ZS1

 17 października 2023    08:19

16 października 1942 roku hitlerowcy w odwecie za przeprowadzoną przez żołnierzy Armii Krajowej akcję „Wieniec” czyli wysadzenie torów kolejowych prowadzących do Warszawy, powiesili 50 więźniów Pawiaka. Szubienice zostały ustawione w pięciu miejscach, niedaleko torów kolejowych, w taki sposób, by straceńcy byli widoczni z okien przejeżdżających pociągów. Na jedno z miejsc egzekucji wybrano Marki.

Zgromadzeni pod pomnikiem uczniowie, mieszkańcy i władze samorządowe miasta Marki oddały hołd zamordowanym. Po powitaniu o tym tragicznym wydarzeniu opowiedział burmistrz Jacek Orych i przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Lużyńska.

Następnie białe i czerwone róże pod pomnikiem złożyli uczniowie z mareckich szkół oraz w imieniu wszystkich mieszkańców  burmistrz Jacek Orych.

Dziękujemy uczestnikom przybyłym na uroczystość i zapraszamy na obchody 11 listopada.

Galeria

zdjecie: 131661
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Agnieszka Owczarczak

Agnieszka Owczarczak, pracownik Wydziału Promocji Zdrowia i Sportu

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry