Relacja z obchodów Święta Niepodległości w Markach

Emilia Wrzosek UMMarki

 13 listopada 2023    13:52

Patriotyczne obchody w MCER, w MOK oraz przy Skwerze Pamięci Narodowej.

Obchody Święta Niepodległości w Markach rozpoczęły się już 10 listopada widowiskiem poetycko-muzycznym w reżyserii Agnieszki Lużyńskiej pt.:” Polska Moja Miłość”. Wystąpili uczniowie mareckich szkół, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej „Sinfonia Nova” pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego zaś wiersze polskich poetów recytowali Aleksandra Jankowska, Agnieszka Lużyńska i Adam Tkaczyk. Tradycyjnie 11 listopada obchody rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się po godz.15.00 w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego wykładem  Agnieszki Lużyńskiej, która zaprezentowała sylwetki prezydentów II Rzeczpospolitej. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, a tę część uroczystości zakończył tradycyjnie już „Tort dla Niepodległej”.

Wieczorne uroczystości odbyły się przy pomniku X Powieszonych na Skwerze Pamięci Narodowej. Wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu i składanie wieńców to stałe elementy mareckich obchodów. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy Marek, przedstawiciele ugrupowań politycznych, mareckich szkół, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.  Podczas obchodów głos zabrali burmistrz Jacek Orych. Burmistrz w przemówieniu przypomniał, że wolna Ojczyzna to dar, ale i obowiązek nasz i przyszłych pokoleń.

Patriotyzm to nie tylko deklaracje, wywieszenie flagi czy udostepnienie zdjęcia w mediach społecznościowych, ale także, a może przede wszystkim, konkretne działania. Pogłębianie wiedzy o historii i kulturze narodowej, udział w uroczystościach oraz dbanie o pamięć o bohaterach narodowych, uczestnictwo w życiu publicznym, działanie na rzecz dobra wspólnego, okazywanie szacunku dla innych rodaków, bez względu na ich poglądy czy wyznanie. - mówił Jacek Orych.

Odczytany został także list Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, który podkreślał doniosłość Narodowego Święta Niepodległości.

Następnie wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele mareckich szkół, organizacji pozarządowych oraz partii politycznych. W imieniu mieszkańców miasta Marki wieniec złożyli: burmistrz Jacek Orych, zastępcy Burmistrza Dariusz Pietrucha i Paweł Pniewski oraz przewodnicząca rady miasta Agnieszka Lużyńska wraz z radnymi.

Krótką modlitwę zmówił wraz ze zgromadzonymi ks. Kazimierz Sztajerwald z parafii p.w. św. Izydora.

Po uroczystości mieszkańcy i harcerze ułożyli biało-czerwoną flagę ze zniczy, a następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.

Więcej zdjęć w naszej galerii na FB.

Dziękujemy, że mogliśmy uczcić wspólnie Narodowe Święto Niepodległości.

Za pomoc w prowadzeniu uroczystości dziekujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach, 62. Szczepowi "Gaudium" im. Króla Bolesława Chrobrego i 62. Szczepowi Harcerskiemu "Polanie" im. Króla Bolesława Chrobrego.

Więcej zdjęć w galerii na naszym FB

 

Galeria

zdjecie: 131700
zdjecie

Emilia Wrzosek

Emilia Wrzosek
UM Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry