Mniej smogu, więcej lepszego powietrza

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 20 listopada 2023    15:19

Wymienimy źródła ciepła w 170 lokalach komunalnych

Dziś podpisaliśmy umowę, dzięki której wymienimy źródła ciepła w sporej części domów komunalnych. Na zlecenie naszego Zakładu Usług Komunalnych zwycięzca przetargu – ostrołęcka firma ASH Remigiusz Skowroński – dokona takiej operacji w 170 lokalach. W większości z nich znajdują się stare piece tzw. kopciuchy.

Zamienimy je na ogrzewanie gazowe, co w sezonie grzewczym spowoduje zmniejszenie tzw. niskiej emisji, szkodliwej dla zdrowia. Zadanie będzie realizować głównie w dwóch lokalizacjach – osiedlach Wspólna i Grunwaldzka – informuje Jacek Orych burmistrz Marek.

Zwycięska firma będzie mieć 24 miesiące na realizację tego zadania. Najpierw na podstawie gotowego programu funkcjonalno-użytkowego przygotuje projekty i uzyska prawomocne pozwolenia na budowę. Będzie mieć na to 9 miesięcy. Potem ruszą roboty związane z wymianą źródeł ciepła. Po ich zakończeniu będziemy dysponować 60-miesięczną gwarancję. Całe zadanie będzie kosztować 4,78 mln zł. Tak naprawdę po naszej stronie będzie 28 proc. kosztów. Zdobyliśmy bowiem dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 3,47 mln zł.

Dzięki temu skokowo przyśpieszymy wymianę kopciuchów w naszym mieście. Do tej pory dofinansowywaliśmy indywidualną wymianę pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. W ten sposób pomogliśmy już ponad 90 właścicielom nieruchomości. Już niedługo do tej liczby dodamy 170 punktów na mapie Marek – dodaje Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek.

Galeria

zdjecie: 131708
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry