1 grudnia 2023    08:48

Podpisaliśmy umowę na modernizację najważniejszej ulicy w południowo-wschodniej części Marek w formule "zaprojektuj i zbuduj".

Wąski nierówny chodnik, połatana w wielu miejscach nawierzchnia jezdni – tak wygląda dzisiaj ulica Ząbkowska. Z jej stanu nikt nie jest zadowolony. Ani mieszkańcy, ani piesi, ani rowerzyści, ani kierowcy. Jak przy wielu kompleksowych inwestycjach drogowych – szukaliśmy dofinansowania na tę inwestycję i to się udało. Otrzymaliśmy ponad 10 mln zł z Polskiego Ładu. W tym roku szukaliśmy wykonawcy i wreszcie za czwartym razem udało się go wyłonić. Inwestycję w formule „zaprojektuj i zbuduj” wykona warszawska firma Rokom.

Na podstawie projektu funkcjonalno-użytkowego przygotuje ona docelowy projekt, uzyska niezbędne pozwolenia (tzw. ZRID), a następnie przystąpi do realizacji robót. Wstępnie szacujemy, że roboty budowlane ruszą jesienią przyszłego roku i zakończą się pod koniec 2025 r.

Po wykonaniu robót poprawi się funkcjonalność Ząbkowskiej. Dziś składa się z jezdni i archaicznego chodnika. Ulica Ząbkowska zyska:

- po wschodniej stronie drogę rowerową/ciąg pieszo-rowerowy

- po zachodniej stronie chodnik

- nową jezdnię

- nowe oświetlenie LED - przystanki z myślą o puszczeniu w przyszłości komunikacji miejskiej.

Dwie sprawy warto podkreślić: z całą pewnością będziemy starali się zminimalizować ingerencję w prywatne działki – informuje Jacek Orych, burmistrz Marek.

Wykonawca jest więc zobowiązany do ograniczenia szerokości elementów pasa drogowego na tyle, na ile pozwalają przepisy prawa - wprowadzimy rozwiązania, które będą temperować zapędy bardziej krewkich kierowców.

Wykonawcy życzę sprawnego projektowania, a następnie realizacji prac, mieszkańcom – jak najmniej utrudnień podczas realizacji inwestycji, wszystkim – zadowolenia, że jedna z kluczowych mareckich ulic jest w pełni funkcjonalna – dodaje włodarz miasta.

Galeria

zdjecie: 131741
fot. 1
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry