PPP - ostatnia prosta

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 30 grudnia 2023    08:05

Zaprosiliśmy potencjalnych partnerów do złożenia ofert

Budowa i utrzymanie dróg gminnych na terenie Gminy Miasto Marki – tak brzmi oficjalna nazwa tzw. czteropaku, czyli przede wszystkim realizacji:

  • ciągu ulic Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowa
  • ulicy Granicznej
  • ulicy Lisa-Kuli
  • ulicy Mickiewicza

29 grudnia w biuletynie informacji publicznej ukazała się informacja w tej sprawie. Inwestycja będzie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zadaniem partnera prywatnego będzie budowa i utrzymanie dróg.

Czekamy na oferty. W tym postępowaniu mogą złożyć je te firmy, które uczestniczyły w dialogu konkurencyjnym, czyli Strabag, Budimex oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Jeśli uda się wybrać partnera, każda z tych ulic zmieni się nie do poznania. Wybudujemy odwodnienie, jezdnie, chodniki i drogi rowerowe. Słowem – każdy powinien być usatysfakcjonowany – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Jacek Orych.

 

Na oferty wykonawców czekamy do 28 lutego 2024 r. do godz. 11.00. O wyborze zdecydują cztery kryteria: cena, okres gwarancji, własne możliwości produkcji asfaltu oraz budowy kanalizacji sanitarnej.

Oczywiście mogą się zdarzyć jeszcze dwa negatywne scenariusze: nikt z trzech naszych partnerów-uczestników postępowania nie złoży oferty albo wszystkie będą przekraczały nasze możliwości finansowe. Wtedy powtórzymy przetarg i dopuścimy do niego firmy, które nie uczestniczyły w dotychczasowym postępowaniu. Mam jednak nadzieję, że ten drugi wariant nie będzie konieczny – dodaje Jacek Orych.

Miasto starało się wcześniej o dofinansowanie tej ogromnej inwestycji.

Próbowaliśmy zdobyć ogromną dotację z Polskiego Ładu, ale ówczesne władze państwowe nie były skłonne do sfinansowania tak dużej inwestycji – mówimy tu o kwocie dziewięciocyfrowej. Dlatego sięgnęliśmy po formułę PPP – w Polsce wciąż jeszcze dość rzadko spotykaną. W zasadzie można byłoby powiedzieć, że na szczeblu samorządu jest to jeden z pionierskich projektów drogowych. Dlatego tyle czasu pochłonęło nam jego procedowanie – zaznacza Jacek Orych.

Burmistrz przypomina, że PPP ma istotną zaletę.

Koszty inwestycji rozbijamy na raty, trochę jak w kredycie. Dzięki temu zostawiamy sobie miejsce na inne inwestycje, które nas czekają m.in. rozbudowę zaplecza edukacyjnego i budowę innych dróg – informuje.

I dodaje:

Składam gorące podziękowania dla osób, które przygotowywały i prowadzą to postępowanie. Mam nadzieję, że nasz wspólny wysiłek przyniesie efekt, z którego zadowoleni będą nasi mieszkańcy.

Galeria

zdjecie: 131781
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry