Roman Żuliński - nauczyciel, poeta, społecznik. Powstaniec Styczniowy.

START:    26 kwietnia 2024    19:00 Dom Katolicki par. Św. Izydora, 05-270 Marki, al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 93

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 22 kwietnia 2024    22:04

Akcja Katolicka Marki zaprasza w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 19.00, do Domu Katolickiego parafii Św. Izydora w Markach, przy alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 93 (wejście od parkingu), na prelekcję Teresy i Ryszarda Sawickich:

Roman Żuliński - nauczyciel, poeta, społecznik. Powstaniec Styczniowy.

Roman Żuliński był wybitnym polskim matematykiem i pedagogiem. Nauczycielem matematyki w Instytucie Nauczycieli Elementarnych w Radzyminie i szkołach warszawskich. Autorem podręcznika Zasady rachunku różniczkowego i całkowitego  (1859).

Odegrał znaczącą rolę w historii narodowej i kulturalnej Polski w XIX wieku. Był kluczową postacią w polskiej walce o niepodległość, czołowym generałem i bohaterem narodowym. W czasie Powstania Styczniowego 1863 – 64 organizator Tajnej Poczty Powstańczej i Ekspedytury, następnie dyrektor wydziału pocztowego Rządu Narodowego. Członkiem Rządu Narodowego okresu Powstania Styczniowego 1863 r. Ściśle współpracował z Romualdem Trauguttem. Jeden z pięciu członków Rządu Narodowego stracony na stokach Cytadeli wraz z Romualdem Trauguttem 5 sierpnia 1864 roku.

Prelekcja ukaże historię jego życia, z poznaniem działalności konspiracyjnej,dorobku naukowego i literackiego.

Serdecznie zapraszamy.

Informacja: Ryszard Sawicki

Galeria

zdjecie: 132031
fot. 1
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry