Bibuła i konspira - rzecz o podziemiu antykomunistycznym w Markach i mareckiej "Solidarności"

START:    27 czerwca 2024    18:15 CAF, ul. Fabryczna 3, Marki

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 21 czerwca 2024    12:48

Sitodruk, ramki, farba, papier… BIBUŁA I KONSPIRA W PRL-u

 

Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga zaprasza na prelekcję historyczną do gościnnego Centrum Aktywności Fabryczna 3 CAF w dniu 27 czerwca (czwartek) o godz. 18.15.

(Stały termin przypadający na trzeci piątek miesiąca, tj. 21 czerwca, został zmieniony na 27 czerwca ze względu na trwające Mistrzostwa Europy w piłce nożnej i mecz Polska-Austria!)

Tematyka spotkania poświęcona będzie najnowszym dziejom naszej miejscowości w okresie rodzenia się ruchu i związku zawodowego „Solidarność” oraz wprowadzenia stanu wojennego. Tytuł spotkania „Bibuła i konspira – rzecz o podziemiu antykomunistycznym w Markach i mareckiej „Solidarności” mówi już bardzo wiele.

Przedstawimy niepublikowane dotąd materiały archiwalne w postaci zdjęć, dokumentów historycznych, związanych z wydarzeniami rozgrywającymi się w owym czasie na terenie Marek i najbliższej okolicy. Poruszymy min. problematykę działania w Markach „podziemnej drukarni” u Państwa Ewy i Adama Kopczyńskich przy ul. Legionowej w Strudze, gdzie w ruch poszedł sitodruk, ramki, farby, papier…

Udział w spotkaniu zadeklarowali: drukarz „Tygodnika Wojennego” Adam Kopczyński i kolporter podziemnej bibuły Wiesława Dorobek.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Załączniki:

bibula.jpg

Galeria

zdjecie: 132109
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry