80. Rocznica zbrodni na Kruczku

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS UMMarki

 30 lipca 2024    13:51

Na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, w lasach dookoła Marek, doszło do serii akcji zbrojnych Armii Krajowej. W ich wyniku partyzanci przejęli zaopatrzenie oraz postrzelili niemieckich żołnierzy. W odwecie, 30 lipca 1944 roku, okupanci zamordowali co najmniej kilkudziesięciu niewinnych mieszkańców dzisiejszych Marek i Zielonki. Oprawcy na miejsce zbrodni wybrali okolice jeziora Kruczek, leżącego na skraju obydwu miejscowości.

W ramach obchodów 80. rocznicy tego bolesnego wydarzenia zorganizowane zostały uroczystości poświęcone pamięci ofiar przy pomniku obok jez. Kruczek. Licznie zgromadzeni mieszkańcy wzięli udział w polowej Mszy Świętej celebrowanej przez ks. Kazimierza Sztajerwalda, proboszcza parafii św. Izydora w Markach. Oprawę muzyczna do Mszy zapewnił chór z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Pustelniku.

Organizatorzy wyświetlili również fragment rozmowy ze śp. Wandą Jendrysiak (zd. Kostrzewa), świadkiem zbrodni. Po projekcji głos zabrał Zbigniew Paciorek, prezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. W wystąpieniu nakreślił ogólny rys historyczny tamtych wydarzeń i zaapelował, aby nie skracać historii ze szkół, tylko wręcz ją rozszerzać, także o lokalne wydarzenia.

Uroczystość zakończona została złożeniem wieńców pod pomnikiem. Kwiaty złożyli:

- rodzina Wandy Jendrysiak,

- Robert Roguski - Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego

- Paweł Pniewski - Zastępca Burmistrza Miasta Marki

- Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii Państwa Kaczyńskich z Zieleńca

- klub Radnych Koalicji Obywatelskiej w Markach Koalicja Obywatelska Marki

- Stowarzyszenie MARKI-PUSTELNIK-STRUGA

- Stowarzyszenie Łączą nas Marki

Rodziny zamordowanych oraz grupa motocyklowa Tropem Wilczym zapaliły również pamiątkowe znicze.

Uroczystości prowadziła Bogusława Sieroszewska, autorka wiersza "Krwawa Niedziela", poświęconego tragicznym wydarzeniom z lipca 1944 roku.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za obecność i uczczenie pamięci pomordowanych mieszkańców. Podziękowanie kierujemy również do osób i instytucji, które pomogły w organizacji wydarzenia:

- księży z parafii św. Izydora,

- Miasto Marki,

- Chórowi z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Pustelniku,

- Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii Państwa Kaczyńskich z Zieleńca.

Dziękujemy również Marzenie Mańk, Pawłowi Dąbrowskiemu, Łukaszowi Krzemińskiemu, Robertowi Mielczarkowi, Krzysztofowi Kornetowi

Organizatorami uroczystości byli Stowarzyszenie MARKI-PUSTELNIK-STRUGA oraz Łączą nas Marki

Załączniki:

10.jpg

Galeria

zdjecie: 132175
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry