85. rocznica sowieckiej agresji

Katarzyna Pisarska UMMarki

 18 września 2024    08:47

Oddaliśmy hołd ofiarom napaści ZSRR na Polskę

17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, zawarty między Polską a Rosją Sowiecką w 1932 r., wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej dokonując IV rozbioru Polski.

Tradycyjne, tą smutną rocznicę uczciliśmy na Skwerze Pamięci Narodowej. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego zebranych przywitał zastępca burmistrza Paweł Pniewski.

Przypomniał, że sowiecka agresja była konsekwencją tajnego paktu pomiędzy Niemcami i Rosją i doprowadziła do wywiezienia setek tysięcy Polaków na Sybir. Ostrożnie szacuje się, że w czasie II wojny światowej zesłano w odległe tereny Związku Radzieckiego ponad 300 tys. osób. Niektóre źródła mówią o nawet milionie.

-17 września, w rocznicę napaść ZSRR na Polskę, obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Dziś jednoczymy się z rodakami, którzy wbrew własnej woli opuścili swoje domy i udali się wgłąb Rosji, skąd większość już nie powróciła do ojczyzny. Społeczność Marek miała swój udział w repatriacji naszych rodaków przyjmując do siebie dwie polskie rodziny z Kazachstanu - wyjaśnił wiceburmistrz Pniewski.

Wiceburmistrz przypomniał uczestnikom uroczystości, że w murze na Skwerze Pamięci Narodowej znajduje się ziemia z polskich nekropolii na kresach, cmentarza w Wilnie na Rossie i cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie jako znak łączności z Polakami, którzy na skutek działań wojennych pozostali poza polskimi granicami.

Głos zabrał także regionalista Antoni Widomski, który opowiadał o początkach wojny w Markach.

- Już 3 września 1939 roku kolejka marecka rozpoczęła ewakuację ludności z Warszawy, każdego dnia odbywało się 14 kursów. 8. września została zbombardowana fabryka Briggsów, a wojska polskie zaczęły wycofywać się przez Marki na Grochów. 14. września 1939r. rozpoczęła się okupacja Marek trwająca równo 5 lat - do 14 września 1944 r. - mówił Antoni Widomski.

- Pamiętajmy, że agresorów było dwóch i po ataku ZSRR nie mieliśmy żadnych szans. 28 września Warszawa zmuszona była skapitulować, bo wiadomo było, że polskie posiłki ze wschodu już nie nadejdą - dodał.

Pod murem pamięci wieńce złożyli przedstawiciele mareckich placówek oświatowych oraz w imieniu mieszkańców - wiceburmistrz Paweł Pniewski, Antoni Widomski i Krystyna Paciorek z Mareckiej Rady Seniorów.

Na zakończenie uroczystości wspólną modlitwę za poległych w czasie II wojny światowej poprowadził ks. dr. Paweł Wojakiewicz, Dyrektor Katolickich Szkół w Markach.

Galeria

zdjecie: 132245
fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Katarzyna Pisarska

Naczelnik Wydziału Promocji, Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry