Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 25 marca 2025    17:42

Od lewej stoją: Karol Banaś, Anna Grochowska, Zbigniew Paciorek, Bogusława Sieroszewska

 

Polska podczas okupacji niemieckiej była jedynym krajem, w którym za pomoc udzieloną Żydom groziła kara śmierci. Mimo to, wiele polskich rodzin decydowało się na ten akt odwagi. Dziś świadczą o tym chociażby tablice z polskimi nazwiskami w Yad Vashem.

Polaków, którzy nie zważając na niemieckiego okupanta ratowali żydowskie rodziny znajdziemy również wśród mieszkańców Powiatu Wołomińskiego.

Delegacja Łączą nas Marki oraz Stowarzyszenie MARKI-PUSTELNIK-STRUGA złożyła 24.03.2025 r. kwiaty oraz zapaliła znicz przy pomniku rodziny Banaszków, który znajduje się przy kościele Parafii pw. Św. Izydora w Markach.

Banaszkowie z narażeniem życia, w czasie niemieckiej okupacji, ratowali Żydów, uciekinierów z warszawskiego getta, ukrywając ich pod swoim dachem. Marianna Banaszek z Pustelnika z ulicy Zabawnej oraz jej dzieci – Władek i Stasia – zostali rozstrzelani w październiku 1943 r. Marianna zginęła na progu swojego domu w zasadzce. Stało się to po przyjściu z porannej mszy św. w kościele parafii Św. Izydora. Przed powrotem matki z kościoła, Władek i Stasia zostali wywiezieni z Pustelnika do sąsiednch Marek, do cegielni Jana Mańka „Krzaka”. Tam zostali rozstrzelani i pochowani na terenie cegielni położonej nad rzeką Długą.

Punktualnie o godz. 12.00 wspieraliśmy też Mazowiecka Wspólnota Samorządowa - Powiat Wołomiński w organizacji uroczystości pod pomnikiem „Polaków, którzy ratowali żydowskich sąsiadów przed eksterminacją niemiecką (1939-1945 r.)” w Wołominie. Kilkadziesiąt osób, które narażało życie swoje i swoich rodzin zostało upamiętnionych na tablicy przy instalacji zaprojektowanej przez Wieńczysława Pyrzanowskiego.

Dziś często widzimy próby pisania historii na nowo. Zapominania i przeinaczania faktów. Mylenia ofiar z oprawcami. Tym ważniejsze jest pielęgnowanie pamięci o bohaterskiej postawie polskich rodzin.

 

Tekst: Mikołaj Szczepanowski. Foto: Internet

Załączniki:

01 .jpg

Galeria

zdjecie: 132478
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry