"Puchar Anioła" w Markach

Krzysztof Bychowski KsiężaMichalici

 30 października 2009    01:04

Przyjechali z michalickich parafii, aby sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie i stworzyć jedną wielką wspólnotę Liturgicznej Służby Ołtarza. Okazją do spotkania był "Puchar Anioła", organizowany co roku przez moderatora ministrantów ks. Kazimierza Jońca. Do Marek na półfinałowe spotkanie przyjechali ministranci z Górska, Torunia, Młochowa, Warszawy - Bemowa i Górek. Gospodarzami zawodów byli ministranci z Marek i Słupna. Turniej półfinałowy odbył się w dniach 23-25 października 2009 w Markach.

Coroczny "Puchar Anioła" to rywalizacja ministrantów z michalickich parafii, rozsianych po całej Polsce. Każda drużyna liczy ośmiu zawodników, którzy mecze półfinałowe rozgrywają w swoich regionach. Na wiosnę najlepsze drużyny spotykają się w finale turnieju.

W piątkowy wieczór w Domu Zakonnym Księży Michalitów w Markach spotkały się drużyny regionu warszawskiego. Turniej rozpoczęto modlitwą poprowadzoną przez ks. Eugeniusz Dziedzica, odpowiedzialnego za całość zawodów. Na koniec dnia rozlosowano grupy turniejowe oraz kolejność rozgrywanych spotkań. Grupę pierwszą stanowili ministranci z Młochowa, Górska, Torunia i z Marek. W drugiej grupie znalazły się drużyny z Górek, Warszawy-Bemowa oraz ze Słupna. Zwieńczeniem pierwszego dnia zawodów była wspólna modlitwa oraz Apel Jasnogórski.

Sobotni dzień rozpoczął się śniadaniem, po którym drużyny udały się na miejsce rozgrywek. W Zespole Szkół nr 5 im. Prymasa Tysiąclecia odbywały się mecze grupy pierwszej. Grupa druga swoje rozgrywki miała w Szkole Podstawowej nr 4 w Markach.

Nikt nie przypuszczał, że poziom gry ministrantów będzie tak wysoki. Z każdym spotkaniem walka stawała się coraz bardziej zacięta. Widać było efekty wcześniejszych treningów, zgranie zawodników i chęć zdobycia jak największej ilości punktów.

Po czterogodzinnej rywalizacji grupowych wyłoniono cztery najlepsze drużyny, które znalazły się w ścisłym finale. Byli to ministranci z Młochowa, Górska, Słupna i Górek. A oto wyniki spotkań w grupach:

Grupa A
Marki - Młochów 0:6
Górsk - Toruń 1:1
Marki - Górsk 1:3
Młochów - Toruń 2:0
Marki - Toruń 2:1
Młochów - Górsk 6:0

Grupa B
Górki - Słupno 3:1
Górki - Warszawa-Bemowo 7:0
Słupno - Warszawa-Bemowo 1:0

Po południu najlepsze drużyny (Młochów, Górsk, Słupno i Górki) rozegrały mecze, które wyłoniły zwycięzców. W meczu finałowym o pierwsze miejsce zagrali ministranci z Młochowa i Górek. W spotkaniu widać było przewagę zawodników z Młochowa, którzy pokonali Górki wynikiem 2:0. Bramki dające zwycięstwo najlepszym zdobyli: Mateusz Orzeszak i Jacek Miracki. Wiele emocji dostarczył również mecz o trzecie miejsce. Ministranci ze Słupna, walcząc z ogromną zaciętością, zdobyli cztery bramki, zapewniając sobie miejsce na podium. Wśród zawodników wyróżniał się Stanisław Aniołkowski - zdobywca trzech bramek oraz Jakub Bartosiewicz, który swoją bramką przypieczętował zwycięstwo.

Rywalizacja na hali sportowej nie była jedynym elementem spotkania . W sobotni wieczór ministranci uczestniczyli w Nabożeństwie Różańcowym oraz w Eucharystii w Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Słupnie. Po kolacji odbyło się spotkanie z Regionalnym Zespołem "Mali Gronkowianie" z Gronkowa na Podhalu. Uczestnicy mogli posłuchać muzyki góralskiej w wykonaniu zaproszonych gości oraz nauczyć się prostych tańców góralskich.

Niedziela była podsumowaniem całego turnieju. Najważniejszym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia w Parafii św. Andrzeja Boboli w Markach, której przewodniczył Moderator Służby Liturgicznej Ołtarza ks. Kazimierz Joniec. W homilii celebrans podkreślił, jak wżną rzeczą jest, aby ministrant potrafił łączyć przyjemne z pożytecznym. Mówił również, że najważniejszym w życiu ministranta jest każda Eucharystia przeżywana w sposób godny i świadomy. "Cieszę się, że ministranci oraz Dziecięcy Zespół Barka z Marek, uczestnicząc w tej Eucharystii pięknie się uzupełniają. Wy chłopcy służycie Bogu jako ministranci, zespół zadbał o piękno liturgicznej muzyki. Nie zaniedbujcie Waszej misji, która otrzymaliście od Chrystusa" - powiedział w homilii ks. Kazimierz.

Po Mszy Świętej Proboszcz Parafii św. Andrzeja Boboli w Markach ks. Stanisław Kalisztan wręczył zwycięzcom puchary i wyróżnienia. Najlepsi zawodnicy otrzymali statuetki "Pucharu Anioła". Turniej zakończył się uroczystym obiadem.

Klasyfikacja turnieju:
I miejsce: Młochów
II miejsce: Górki
III miejsce: Słupno
IV miejsce: Górsk
Król strzelców: Jacek Miracki (Młochów)
Najlepszy bramkarz: Cezary Kondej (Górki)
Najlepszy zawodnik: Krzysztof Olszak (Górsk)

Organizatorzy na ręce ks. Sylwestra Szwajcy - Dyrektora Domu Zakonnego w Markach składają serdeczne podziękowanie dla mareckiej wspólnoty zakonnej Księży Michalitów w Markach, za pomoc w zorganizowaniu całego przedsięwzięcia.

Kliknij aby obejrzeć wszystkie zdjęcia
Jakub Bieniek
Foto: ks. Rafał Szwajca

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry