23 października 2025 10:23
Trzymamy kciuki za przyszłych rodziców!
Z początkiem września rozpoczęły się zajęcia edukacji okołoporodowej. W tej edycji wzięło udział 22 ciężarne kobiety wraz z partnerami. Cykl zajęć to łącznie 8 modułów, które prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę. Znaczną część prowadzi położna, która omawia poród, połóg, karmienie, a także uczy pielęgnacji noworodka. Uczestnicy spotkali się także z fizjoterapeutką, która pokazała szereg ćwiczeń przygotowujących ciało kobiety do porodu i łagodzenia bólu w ciąży. Prawniczka poruszyła aspekty praw rodziców względem personelu medycznego jak i pracodawców, zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i po urodzeniu. Odbyły się także zajęcia z ratownikiem medycznym, który pokazywał jak postępować z noworodkiem podczas zachłyśnięć, stłuczeń i oparzeń. O różnicach między baby blues a depresją opowiedziała psycholog w panelu o świadomym rodzicielstwie. Do jesiennej edycji przystąpiły 22 pary, co stanowi rekord wszystkich edycji MSR, które trwają nieprzerwanie od 2017 roku. Dzięki różnorodności tematów i praktycznemu podejściu do zajęć, Marecka Szkoła Rodzenia jest miejscem nie tylko nauki, ale także wymiany doświadczeń, wzajemnego wsparcia i budowania relacji między uczestnikami.
Przed młodymi rodzicami wiele trudnych wyzwań, ale mamy nadzieję, że aktywne uczestnictwo w zajęciach MSR przygotowało ich do tej nowej roli społecznej.
Na zakończenie zajęć przyszłych rodziców odwiedził burmistrz Jacek Orych, wręczył certyfikaty uczestnictwa oraz drobne upominki.
Przed Wami wiele wyzwań w nowej roli rodziców i opiekunów. Życzę, abyście spełniali się w niej każdego dnia, ale także znaleźli czas na odpoczynek, relaks i radość z rodzicielstwa - podkreślił Jacek Orych.
Już dziś zapraszamy na kolejne dwie edycje w 2026 roku. Wszystkim przyszłym rodzicom życzymy dużo spokoju, siły i radości w oczekiwaniu na nadejście nowego członka rodziny oraz powodzenia w tej niezwykłej i pięknej roli, jaką jest rodzicielstwo.
* Zajęcia są finansowane z budżetu miasta Marki w ramach kontynuacji na lata 2022-2024 programu polityki zdrowotnej pn. "Program Polityki Zdrowotnej Gminy Miasta Marki na lata 2019-2021 w przedmiocie działań edukacyjnych dla przyszłych rodziców zamieszkujących Gminę Miasto Marki". Na realizację miasto uzyskało dofinansowanie z NFZ. Zajęcia realizuje Fundacja "Zielone Pojęcie".
Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa