Tajemnica leśnej mogiły

Antoni Widomski TPM ProMemoria

 30 października 2009    21:04

Kiedy przybyliśmy do leśnej mogiły Henryka Antczaka, żołnierza AK, poległego 30 lipca 1944 roku, stwierdziliśmy, że był tu już ktoś przed nami. Teren wokół mogiły był uprzątnięty z liści, płonęły znicze. Pojawił się drugi brzozowy krzyż a także nowa, biało-czerwona szarfa.


Przybyli także uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 ze Strugi, którzy tradycyjnie już dbają o tę mogiłę.
Pan Ryszard opowiedział młodzieży o historii młodego żołnierza i jego śmierci. Podziękował także młodym ludziom za to, że przejmują od nas troskę o to miejsce pamięci.Zapłonęły znicze.Zaintrygował nas świeżo postawiony drugi krzyż. Jaka tajemnica się za tym kryje?

Według naszej wiedzy, zginęło w starciu z Niemcami 5 żołnierzy AK. Ciała 4 poległych zostały ekshumowane przez rodziny. Pozostało nierozpoznane ciało Henryka Antczaka.

Więcej o tej historii można przeczytać we wpisach:
Henryk Antczak - pseudonim Wil
http://www.marki.net.pl/henryk-antczak-pseudonim-wil-3896
Godzina "W" w Markach
http://www.marki.net.pl/godzina-w-w-markach-10541

Drugi krzyż może świadczyć o tym, że być może spoczywa tam jeszcze ktoś z poległych żołnierzy. Zwracamy się z gorącą prośbą do osoby, która postawiła drugi krzyż o kontakt.

Ryszard Sawicki, Antoni Widomski

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry