NAWET MURY ŚPIEWAJĄ - 3 dzień warsztatów

Krzysztof Bychowski KsiężaMichalici

 9 listopada 2009    23:10

waarsztaty3_2009_2Nawet mury śpiewają! - tymi słowami ks. Eugeniusz Dziedzic podsumował sobotni śpiew (10 października) uczestników V Ogólnopolskich Michalickich Warsztatów Muzyczno?Liturgicznych. O godzinie 18.00 wszyscy wzięli udział w Eucharystii odprawianej w nowym kościele w Słupnie, upiększając ją śpiewem liturgicznym, następnie - zaraz po Mszy św. - odbył się koncert poświęcony Papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II.

Najpierw śniadanie, rozśpiewka a później próba? Ten dzień zaczął się dokładnie tak samo jak wcześniejsze dni warsztatów. Jednak, to co działo się później na długo pozostanie w naszych pamięciach. W przerwie pomiędzy próbami ks. Piotr Prusakiewicz wygłosił konferencję na temat: "Jan Paweł II - apostoł Miłosierdzia Bożego", a wieczorem wszyscy uczestnicy wzięli udział w Eucharystii.

Wspaniała atmosfera, pełen kościół ludzi, muzyka, śpiew, a do tego tak bardzo wyczuwalna obecność Boga ? tak właśnie było w sobotni wieczór w kościele Księży Michalitów w Słupnie. To nie był ani występ, ani koncert? To była najprawdziwsza, wspólna modlitwa blisko dwustu uczestników warsztatów i licznie zgromadzonych parafian. Chór przy akompaniamencie orkiestry wykonał m.in. takie pieśni jak: "Kochamy Cię", "Ukochany Ojcze Święty", "Jezu ufam Tobie" oraz wiele innych, przepięknych utworów. Wielu chórzystów powiedziało, że kiedy rozbrzmiewały głośno wyśpiewane słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię" czuć było jak po ciele przechodziły dreszcze. Moc, jaką niesie w sobie ta pieśń sprawiła, że ludzie zgromadzeni w świątyni zamarli w milczeniu, wsłuchiwali się w każda nutę, a dźwięk z impetem odbijał się od murów kościoła przez co można było odnieść wrażenie, że ?nawet mury śpiewają?. Przygotowany przez wspaniałych muzyków i kompozytorów z Krakowa repertuar sprawił, że ludzie pozostali w ławkach do ostatniej pieśni. Na zakończenie chór i orkiestra wykonali "Barkę" - pieśń ukochaną przez Jana Pawła II. Miłym akcentem było włączenie się wiernych do wspólnego śpiewania. Także tego dnia, po zakończeniu koncertu główny organizator warsztatów, ks. Rafał Szwajca podziękował i wręczył pamiątkowe dyplomy za udział wszystkim uczestnikom warsztatów, którzy poświęcili swój czas, aby poznać i dowiedzieć się czym jest śpiew liturgiczny oraz jak należy go poprawnie wykonywać.

Jeśli ktoś przypuszczał, że to już koniec śpiewania to był w dużym błędzie. W sobotni wieczór, aż do późnych godzin nocnych trwała próba przed koncertem niedzielnym. Mimo odczuwalnego zmęczenia niemal wszyscy uczestnicy wzięli udział w zajęciach mających na celu poprawienie drobnych błędów, tak by następny koncert wypadł jeszcze lepiej.

Warto jeszcze wspomnieć, że tego dnia gościła u nas ekipa z TVP, która kręciła materiał z warsztatów. Kamera była obecna na naszej próbie, a niektórzy z uczestników i organizatorów wypowiadali się na temat naszego śpiewania. Relacja z warsztatów będzie emitowana w programie "Znaki czasu" na kanale 2 Telewizji Polskiej w dniu 2 listopada (poniedziałek) o godzinie 13.30.

Warsztaty odbywają się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Marki i Gminy Radzymin.

Jakub Bieniek


[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry