Akcja Obwodnica trwa dalej! - Echo Podwarszawskie nr 17

Krzysztof Bychowski ObwodnicaMarek

 9 listopada 2009    23:30

11 tysięcy podpisów pod petycją o przyspieszenie prac nad marecką obwodnicą to doraźny efekt działań grupy Marki 2020. Organizatorzy nie składają broni - zapowiadają walkę o odkorkowanie miasta aż do szczęśliwego finału.

Póki co chmury nad obwodnicą nadal wiszą. - Sytuacja się nie zmieniła. Inwestycji nie ma w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2008-2012. Czekamy na decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w związku z pozwoleniem na prowadzenie dalszych prac projektowych - mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

To oznacza, że wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy budowa najważniejszej z punktu widzenia mieszkańców inwestycji w okolicach Marek.

- Byliśmy już u posła Stanisława Żmijana (PO), szefa sejmowej komisji infrastruktury, posła Andrzeja Adamczyka (PiS), jego zastępcy, oraz Wojciecha Dąbrowskiego, dyrektora warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wybieramy się m.in. do Cezarego Grabarczyka, ministra infrastruktury, oraz Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego. Wszystkich przekonujemy, że nie można zlekceważyć tak wielkiego poparcia społecznego (prawie 11 tys. podpisów) dla kluczowej - z punktu widzenia mieszkańców Marek oraz wszystkich przejeżdżających dzisiaj przez nasze miasto kierowców - inwestycji komunikacyjnej. Mamy nadzieję, że już niedługo sprawa obwodnicy stanie się przedmiotem debaty sejmowej komisji infrastruktury. Będziemy w tej sprawie lobbować aż do skutku - zapowiadają członkowie Marek 2020.

- Sam dyrektor Dąbrowski przyznaje, że obwodnica jest niezbędna - mówi Tadeusz Markiewicz, jeden z organizatorów akcji rozdawania kierowcom słodyczy w ostatni weekend wakacji, która dała wyraźnie do zrozumienia decydentom, jak bardzo droga obok miasta wpłynie na ruch drogowy nie tylko w Markach, ale też w stolicy. - Po zakończeniu prac nad wschodnią obwodnicą Warszawy i dostosowaniu Trasy Toruńskiej do parametrów drogi ekspresowej kierowcy utkną na wąskim gardle, jakim będą Marki bez obwodnicy. Dyrektor GDDKiA póki co utrzymuje, że realnym terminem oddania obwodnicy do użytku jest rok 2014, czyli czas ukończenia modernizacji mostu Grota. To obecny termin, jednak w momencie, kiedy prace nad obwodnicą zostaną przyspieszone nie wyklucza się też lat wcześniejszych.

Społecznicy mają silne argumenty za obwodnicą: 11 tysięcy podpisów mieszkańców Marek i okolic oraz kierowców, którzy teraz stoją w korkach przejeżdżając aleją Piłsudskiego. Co niebagatelne - sposób, w jaki domagali się obwodnicy miasta budził u wszystkich tylko pozytywne reakcje. Marki 2020 nie poprzestają na tym - grupa zorganizowała akcję rozdawania odblasków dla uczniów mareckich szkół, zapowiadają też dalsze akcje społeczne. - Nie poddamy się. Obwodnica jest nam potrzebna i doprowadzimy do jej jak najszybszego powstania - mówi Tadeusz Markiewicz.

(wt), bkEcho Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
- Akcja "obwodnica" trwa dalej!
- Remont przy starej pętli
- Wiadukt nad Jagiellońską zamknięty
- Za dwa lata wiadukt
- Bunt obywatelski
- Ząbki mają obligacje
- Wrażenia reemigrantki
- Kolejny orlik już jest!
- Kronika policyjna

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry