Zapobiegać muzyką - Echo Podwarszawskie nr 18

Krzysztof Bychowski RockDzieciak

 9 listopada 2009    23:38

- Szanuj tego, kto gra muzykę, bo w tym czasie mógłby łoić wino albo Ciebie - powiedział kiedyś Zbigniew Hołdys. Z podobnego założenia wychodzą Michał Męczyński i Jakub Sieluk, zakładając Stowarzyszenie "Rock - dzieciak".

- Od wielu lat współpracowałem z rozmaitymi organizacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się pomocą nieletnim - mówi Michał Męczyński, prezes stowarzyszenia. - Wreszcie w tym roku, leżąc na szpitalnym łóżku, podjąłem decyzję, że przyczynię się do powstania własnej organizacji.

Wraz z przyjaciółmi zaczął działać. - Spotkanie założycielskie odbyło się 7 czerwca, zdecydowaliśmy, co chcemy robić i poszliśmy po pomoc do urzędu miasta.

A co chcą robić? Michał i Kuba wyszli z założenia, że w Markach nie ma miejsca ani warunków, które umożliwiałyby dzieciom i młodzieży z zagrożonych środowisk wyładowanie swoich artystycznych emocji. - Chcemy wdrożyć program profilaktyczny, który będzie zapobiegał patologiom, realizować warsztaty obejmujące tematykę uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych - poprzez muzykę i, jak ujmuje się to urzędowo, pozaszkolne formy działalności artystycznej. Mówiąc krótko: zamiast siedzieć pod trzepakiem i się nudzić, można przyjść do nas i zacząć realizować swoje marzenia - zachęca Michał Męczyński.

Moje pokolenie marzyło o karierze gwiazdy rocka - teraz bardziej na czasie jest hip-hop. Rozumiejąc zmiany pokoleniowe, stowarzyszenie nie zamyka się w swoim ulubionym gatunku muzyki. - Od miasta otrzymaliśmy informację o dostępności lokalu w budynku przy Dużej 1. Właśnie kończymy remont pomieszczeń (rozmawiamy pod koniec października - przyp. red.) i ruszamy z działaniami od 2 listopada. W dużej sali w miarę posiadanych środków ustawimy instrumentarium - perkusję, gitary, wzmacniacze, będzie tu także można rapować i "kleić" własną muzykę. Mniejsze pomieszczenie podzieliliśmy na dwie części - tam będzie się mieściło małe studio nagraniowe - zapowiada Michał Męczyński. - Oczywiście nie na miarę profesjonalnych studiów, ale do nagrania płyty demo wystarczy.

Oprócz możliwości nagraniowych, stowarzyszenie zapowiada, że będzie też uczyło gry na instrumentach i organizowało spotkania ze znanymi postaciami sceny muzycznej. - Co najmniej raz w miesiącu chcemy zaprosić na Dużą kogoś naprawdę znanego, kogoś kto opowie o swojej pracy i, jeśli to możliwe, da pokaz swoich umiejętności - kusi prezes Męczyński. - Ponadto przez pięć dni w tygodniu, od 15.00 do 20.00 będą tu prowadzone normalne zajęcia muzyczne, a docelowo chcemy utworzyć świetlicę młodzieżową.

Stowarzyszenie opiera się póki co na środkach własnych i niewielkiej dotacji z urzędu miasta. - Urząd bardzo nam pomógł - przyznaje prezes. - Nie tylko znalazł dla nas lokum, ale też z tegorocznego budżetu przyznał dotację. Świetnie nam się współpracuje z Ewą Motyczyńską, z komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Plany mamy ambitne, głowy pełne pomysłów - chcemy teraz wyjść z tym do ludzi. Odwiedziliśmy już kilka szkół w Markach, wciąż zachęcamy do przyjścia do nas. Jeśli tylko okażemy się potrzebni, podbijemy cały powiat.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć powodzenia. Keep rocking!

(wt)
Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
- Cofka przy udrażnianiu
- Zamkną drugi wiadukt
- A może... kładeczka?
- Większy cmentarz, większe problemy
- Będą kolejne ścieżki rowerowe
- Zadbają o zabytki
- Panie Premierze!
- Zapobiegać muzyką
- Marecka z opóźnieniem, ale już jest
- Kronika policyjna

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry