Jaki będziemy mieć budżet?

Krystyna Siennicka RadaMiastaMarki

 7 grudnia 2007    21:47

Taki będzie budżet, jakie naszych radnych obradowanie.
Prace na budżetem naszego miasta wkroczyły w kolejną fazę. Komisje zaczęły wydawać opinie o projekcie budżetu. Jako pierwsza zrobiła to Komisja Oświaty, Kultury i Sportu. O projekcie budżetu dyskutowano w dniu 29 listopada.

Komisja pozytywnie zaopiniowała przedłożony projekt budżetu i nie wniosła żadnych uwag. Dyskusja była nawet ?obfita?. Uczestniczący w posiedzeniu przedstawiciele Urzędu Miasta wzywani byli niejednokrotnie do udzielania wyjaśnień. Dla mnie najważniejsze było to, że nasi radni z tej komisji wiedzieli o czym mówią i o co pytają.

Opinia została przyjęta jednogłośnie. Ale niestety, obecnych w momencie głosowania było 5 radnych, czyli połowa składu komisji. Ciekawe, komu z radnych obojętne są sprawy budżetu. Nie wiem czy nie należałoby poprosić o publikowanie wraz z protokołem z każdego posiedzenia, także listy obecności.

Swoją opinię o budżecie przedstawiła także Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej, Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Środowiska. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu miasta Marki na 2008 rok i nie wniosła do niego żadnych uwag.

Komisja ta miała niewiele do rozpatrzenia po stronie dochodów.
Raptem 5 641 400 zł, czyli 9,7 % wszystkich dochodów budżetu miasta. To, kto zawracałby sobie głowę takim drobiazgiem. Cała dyskusja nad wpływami do budżetu trwała 2 minuty i 46 sekund. Z tego prawie połowę zajął burmistrz odpowiadając na pytanie, po co przyznawać dotację na obronę cywilną w wysokości 500 zł, jeśli za te pieniądze nic nie można zrobić. Burmistrz uprzejmie wyjaśnił, że to nie nasze miasto przyznaje tę dotację, ale otrzymuje w tej wysokości.

Natomiast wydatki ?..
Tu sprawa była poważniejsza.
Do przeanalizowania było 42 132 737 zł wydatków. Inaczej mówiąc 67,6 % całości budżetu.

Ale taka kwota też nie zrobiła na nikim wrażenia. Zakres tematyczny ? także. Kiedy więc przewodnicząca zadawała, przy każdym dziale budżetu, całkiem poważnie pytanie - czy są jakieś uwagi lub pytania do tej pozycji ? odpowiadało jej całkiem poważne, powiedziałabym "grobowe" milczenie.

Ale gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że były trzy pytania. Pytanie o to gdzie jest zaksięgowana opieka stomatologiczna w szkołach było pierwszym. Drugie dotyczyło 20 tysięcy na szczepienia przeciw grypie. Czy są zarezerwowane na ten cel pieniądze. I ostatnie dotyczyło kontenerów na odpady wielkogabarytowe. A konkretnie, z którego funduszu są opłacane.

Całość zajęła ?Wysokiej Komisji? około 16 minut. Nagranie dyskusji ? od 3:10 do 19:00. Można by podejrzewać, że zrobili to wszystko ?po łebkach" i na tak zwanego "chybcika?. Ale nie ma się co czepiać. Toć to przecież sami wybrańcy narodu, kwiat obywatelstwa mareckiego.

Pozytywną opinię o projekcie budżetu przyjęto przy jednym głosie wstrzymującym się. Nikt nie był przeciw. Ale ile było za, nie można się z nagrania zorientować. Sądzę że było to 5 głosów. Czyli też obecna byłaby tylko połowa składu.
Ale ?nic to?, jak mawiał Wołodyjowski, bo jak mówił poeta - ?spisane będą czyny i rozmowy?.

Nad projektem budżetu pracować jeszcze będą komisje ? Budżetowo-Gospodarcza 10 grudnia oraz Komisja Rewizyjna 12 grudnia.

Komisja Budżetowo-Gospodarcza powinna zebrać się jeszcze raz po posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Dopiero wtedy, po zapoznaniu się z opinią Komisji Rewizyjnej, może zamknąć całość prac na budżetem i napisać własną opinię zbiorczą. Taka jest teoria. Jaka będzie praktyka ? czas pokaże.

Źródła:
Opinia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.
http://bip.marki.pl/pl/bip/rada_miasta/rada_2006_2010/06/03/01
Opinia Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Środowiska
http://bip.marki.pl/pl/bip/rada_miasta/rada_2006_2010/07/03/01
Nagrania z posiedzeń komisji:
http://www.marki.net.pl/nagrania

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry