Zielonka. Zapomniane lotnisko września 1939 r. - zaproszenie

Radek Dec TPM

 29 listopada 2009    02:12

ksiazka_lotnisko[1]Towarzystwo Przyjaciół Zielonki zaprasza w sobotę 12 grudnia 2009 r. o godz. 12.00 do Miejskiego Gimnazjum w Zielonce przy ulicy Łukasińskiego 1/3 na promocję książki Marka Rogusza i Mariana R. Sawickiego ,, Zielonka. Zapomniane lotnisko września 1939". Promocji będzie towarzyszyła wystawa przedstawiająca historię polowego lotniska w Zielonce we wrześniu 1939.

"Zielonka. Zapomniane lotnisko września 1939" to tytuł książki której autorami są mieszkańcy naszego miasta: Marek Rogusz, sympatyk Towarzystwa Przyjaciół Marek oraz wieloletni jego członek,   Marian Ryszard Sawicki.

lotnisko

Książka przybliża  i upamiętnia wydarzenia związane z działaniami  polskiego lotnictwa wojskowego operującego z lotniska w Zielonce. Niewiele osób pamięta, że z zielonkowskiego lotniska korzystało wojsko już na kilka lat przed II wojną światową.

W czasie kampanii wrześniowej 1939r. stacjonowała tu Myśliwska Brygada Pościgowa skutecznie broniąca Warszawę oraz   trzy inne jednostki lotnicze należące do lotnictwa armii ,,Modlin".

Książkowy opis  staje się dla mieszkańców Marek szczególnie  bliski  jako że ówczesna Zielonka przynależała administracyjnie do Marek a rozgrywające się wydarzenia  przebiegały w pobliskiej okolicy. Ranny  pilot Palusiński przymusowo ląduje na polach wsi Nadma, pilot  Wojciech Januszewicz toczy nad Markami zwycięski pojedynek a przy szosie w okolicach dzisiejszych marketów przymusowo ląduje "Karaś" z powodu braku paliwa.

Wydana przez wydawnictwo ,,STRATUS" książka stanowi interesujące źródło wiedzy dla miłośników lokalnej historii i zainteresowanych historią polskiego lotnictwa.

Za przekazaną informacje dziękujemy Panu Kazimierzowi Brzózce. Z przyjemnością w jego imieniu oraz  Towarzystwa Przyjaciół Zielonki zapraszamy na prezentację książki zainteresowanych mieszkańców Marek.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Marek
Radosław Dec

Galeria

fot. 1
fot. 2

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry