10 grudnia 2007 09:39
Wśród tysięcy osób, ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, byli też mieszkańcy naszego miasta. W Markach, w domu wypoczynkowym ks. misjonarzy, przechowywano Lusię i Jerzego Polirsztoków. Umieścił ich tu Edmund Holka zaprzyjaźniony z księdzem Krauze z Zakonu Misjonarzy.
Informacja pochodzi z Miesięcznika Łódzkiego - "Piotrkowska 104". Artykuł poświęcony jest Edmundowi Holce. Zamieszczam tę informację ze względu na "marecki ślad".
Edmund Holka
Fragment artykułu
Źródło: "Piotrkowska 104" Miesięcznik Łódzki, nr 3(11) marzec 2004
Włodzimierz Karpiński
Tomasz Holka 19 stycznia 2010 00:34
Edmund Holka to mój Dziadek! Legenda tej części rodziny, która wywodzi się z przedwojennego Gniezna.
Gdyby ktoś umiał wyszukać dla mnie całość artykułu drukowanego w miesięczniku Piotrkowska 104; nr 3(11) z marca 2004, byłbym szczerze zobowiązany!
To ważne szczególnie dla mnie - ale także i dla Gnieźnian zrzeszonych w Towarzystwie Miłośników Gniezna, którzy zbierają i przechowują informacje o wybitnych i zasłużonych obywatelach tego miasta.
Dziadek bezprzecznie nim był.
Tomasz Holka
Włodzimierz Karpiński 19 stycznia 2010 11:16
Całość miesięcznika w formacie PDF można pobrać ze strony Urzędu Miasta Łodzi
http://www.uml.lodz.pl/index.php?str=1413
Na dole tej strony jest link do pobrania
Pobierz cały numer (PDF, 4.7 MB)
http://www.uml.lodz.pl/_plik.php?plik=rozne/104_marzec_min.pdf
Pozdrawiam
W. Karpiński
Tomasz Holka 27 marca 2010 02:43
Wielkie dzięki, Szanowny Panie Włodzimierzu! Bardzo też przepraszam za nieśpieszną odpowiedź. Wyniknęła z emocji, więc myślę, że mi Pan wybaczy.
Z poważaniem.
Tomasz Holka z Łodzi
***
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa