IX Prezentacje Plastyki Mareckiej w MOK - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 18 grudnia 2009    23:31

2009-12-12 wernisaż 029"Prezentacje Plastyki Mareckiej" są autorskim projektem kierownika Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury, Hanny Klimeckiej, realizowanym przy współpracy z dyrekcją i całym zespołem pracowników ośrodka. Od 1994 roku cyklicznie, co dwa lata, MOK w Markach zaprasza artystów plastyków profesjonalnych i amatorów, studentów oraz uczniów szkół plastycznych do zgłaszania swoich prac, celem zorganizowania wystawy będącej przeglądem dokonań twórców powiązanych z ziemią marecką. Dotychczasowe edycje "Prezentacji" cieszyły się dużym powodzeniem, zarówno wśród uczestników, jak i zwiedzających wystawę gości galerii. W każdej z tych wystaw brało udział ponad 30 uczestników, prezentując ok. 150 prac, a znajomości między artystami, które zawiązały się dzięki tej inicjatywie są trudne do przecenienia - stały się one zalążkiem tworzenia się elity kulturalnej marek, wyzwoliły pokłady kreatywnej wyobraźni i chęci doskonalenia warsztatu nie tylko wśród podpatrujących siebie nawzajem twórców, ale też chcących spróbować swoich sił nie amatorów w tym uczestników zajęć w pracowni plastycznej ośrodka i bywalców galerii.
Tegoroczna, IX już edycja "Prezentacji Plastyki Mareckiej" nie odbiega od swoich poprzedniczek: do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 39 artystów, a na wystawie możemy podziwiać ostatecznie aż 138 prac wykonanych w najróżnorodniejszych technikach takich jak malarstwo olejne i akrylowe, pastel, akwarela, batik, rysunek, grafika, czy kolaż. Na wystawie znalazło się wiele prac w dużym formacie. Są też prace artystów mieszkających za granicą, a także już nieżyjących. Wystawa została zaaranżowana przez Hannę Klimecką przy współpracy Luizy Wojciechowskiej-Konopki.
Uroczyste otwarcie "Prezentacji" odbyło się w sobotę, 12 grudnia 2009 o godz. 17.00. Tego wieczora w salach Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury pojawili się nie tylko sami artyści i ich najbliżsi, ale także licznie przybyli mieszkańcy Marek. Wszyscy oni wypełnili Galerię po brzegi dowodząc, jak dużym zainteresowaniem cieszą się podobne wydarzenia artystyczne. Dyrektor ośrodka, Krystyna Klimecka powitała wszystkich gorąco i przedstawiła pokrótce tradycję "Prezentacji", dziękując jednocześnie za wieloletnie wsparcie znanym mareckim plastykom: Annie Misiurskiej i Tadeuszowu Lużyńskiemu oraz burmistrzowi Januszowi Werczyńskiemu, za wieloletni patronat nad wystawą.
Chwilę później, ściany galerii wypełniły się muzyką: grający na puzonie Adam Malcherek i akompaniujący mu na pianinie Tomasz Lupa zaprezentowali wspaniały program "Pomaluj mój świat" - dedykacje muzyczne będące jednocześnie niezwykle trafnym komentarzem do zgromadzonych w salach wystawowych prac. Zaczynając od utworów spokojnych, klasycznych takich jak "Obrazki z Wystawy" M. Musorgskiego czy fragment Poematu Symfonicznego "Uczeń Czarnoksiężnika" P. Dukasa przez żywego "Can-cana" J. Offenbacha aż do znanych i lubianych utworów z nurtu muzyki popularnej: J. Kandera "New York, New York" czy "Mamma Mia" zespołu Abba artyści zabrali słuchaczy w podróż przez historię muzyki. Każdy ze zgromadzonych na pewno odnalazł w tym pięknym występie coś dla siebie i niejednokrotnie zauważył jak utwory muzyczne intrygująco wiążą się ze zdobiącymi ściany pracami. Nikogo nie zaskoczył też chyba utwór finałowy: cała sala chętnie zaśpiewała wraz z Adamem Malcherkiem refren piosenki zespołu 2+1 "Chodź, pomaluj mój świat" - dedykacji wybranej specjalnie przez Dyrektor MOK, dla wszystkich prezentujących się tego dnia artystów i ich gości.
Po nagrodzonej gorącymi brawami części muzycznej, burmistrz Janusz Werczyński wręczał każdemu z biorących udział w wystawie plastyków pamiątkowe dyplomy oraz osobiście każdemu dziękował za zaangażowanie i włożoną przez nich pracę, wyrażając jednocześnie nadzieję na ich udział w kolejnej edycji "Prezentacji". Podobne słowa padły także z ust komisarz i pomysłodawcy wystawy, Hanny Klimeckiej, która wspomniała początki projektu, momenty trudne i momenty przyjemne, podkreśliła jak ważne są tego rodzaju spotkania dla mareckich artystów i wyraziła nadzieję na kontynuację tej pięknej tradycji w najbliższych latach. Tymczasem zaprosiła na spotkanie autorskie z plastykami mareckimi z udziałem krytyka sztuki, Marii Teresy Krawczyk, zaplanowane na 23 stycznia 2010.
Nadeszła chwila, gdy przy lampce wina i słodkim poczęstunku wszyscy zgromadzeni zwiedzali wystawę, rozmawiali z autorami prac, wymieniali się doświadczeniami i uwagami technicznymi. Spotkanie przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych - i nic dziwnego, bo nie co dzień można spotkać tylu rodzimych artystów zgromadzonych w jednym miejscu, pod banderą wspólnej wystawy - do tego jeszcze odbywającej się w tak ciepłej, prawdziwie domowej atmosferze.

Anna Dąbrowska - Pękocka
MOK w Markach

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry