Kto się boi TPM ?

Krystyna Siennicka

 16 grudnia 2007    23:50

mzh-01.jpgWpadło mnie właśnie w ręce wydawnictwo Mareckie Zeszyty Historyczne Zeszyt 1 wydanie 2007 roku. Było ono rozdawane wtajemniczonym na imprezie pod nazwą Panel Historyczny. Ponieważ na oficjalnej stronie miasta naszego brak jest jakiejkolwiek wzmianki o rzeczonym wydawnictwie, postanowiłam zapoznać się z nim bliżej aby rzecz całą ludowi mareckiemu a moim współmieszkańcom, przybliżyć. Macie czytelnicy szansę zobaczyć stronę tytułową w całej swojej krasie.

Przejrzałam sobie uważnie Kronikę marecką 2006-2007. (str. 125-141) jako że kalendarium wydarzeń pozwala umiejscowić wszystko w czasie.
Wspomniano tam o wielu wydarzeniach i imprezach. Ale nie wspomniano o takich:


  • II Rajd Rowerowy szlakiem Bitwy Warszawskiej,

  • I Mareckie Mistrzostwa w Piłce Stołowej o Puchar Towarzystwa Przyjaciół Marek,

  • II Marecki Rajd Rowerowy ?Sobota z tatą?,

  • III Marecki Rajd Rowerowy,

  • Przystań Marki - koncert Piosenki Żeglarskiej,

  • III Rajd Rowerowy Szlakiem Bitwy Warszawskiej,

  • ?Powstanie Warszawskie 1944? - spektakl Muzycznego Teatru Łazienki


Musisz drogi czytelniku wierzyć na słowo. Wydawnictwo jest obecnie dostępne tylko wtajemniczonym bądź zaufanym osobom. W serwisie informacyjnym jest co prawda wzmianka o tym, że uczestnicy spotkania dostali po egzemplarzu. Ale nic więcej nie podano. Czy będzie dostępne, gdzie, kiedy , na jakich warunkach, za ile?

Nikt nic nie wie. Serwis informacyjny miasta naszego milczy jak zaklęty. Redakcja także nabrała wody w usta. Może uznano, że taka wiedza mieszkańcom jest zbędna. Tak jak i wiedza o mającej się odbyć imprezie? Ważne że mieszkańcy ufundowali wydawnictwo ze swoich podatków. I wystarczy.

Czy pominięto wydarzenia i imprezy o których piszę ot tak sobie, czy też był w tym jakiś cel?

Otóż łączy te wszystkie imprezy jeden wspólny mianownik - redaktorzy z żelazną konsekwencją pominęli w Kronice wszystkie imprezy które organizowało Towarzystwo Przyjaciół Marek. Ale tego chyba im było mało, więc pominęli na wszelki wypadek i te w których Towarzystwo było współorganizatorem.

Przypomniałam sobie pewien post na forum gazeta.pl. Odnaleźć go było dziełem chwili. Oto on:
Autor: liona1 28.08.07, 00:06
Obawiam się, że nasza władza bardzo nie lubi konkurencji (przykład: ? Fundacja dla Rozwoju, Salon Literacko-Artystyczny - wystarczy?


Pamiętam jak pomyślałam - a cóż za bzdury pisze autorka? Jakaż to konkurencja dla władzy? O co chodzi? Dzisiaj zaczynam myśleć ? czyżby jednak było coś na rzeczy? Być może aktywność społeczna narusza czyjś patent na nieomylność i prawdę objawioną?

Nasi redaktorzy posunęli się jeszcze dalej ? tak konsekwentnie zacierano ślady działalności Towarzystwa, że nie umieszczono w Kronice obchodów 11 listopada. Ani w 2006 roku ani w 2007 roku w Markach nie obchodzono Dnia Niepodległości. Odnotowano natomiast rocznicę egzekucji 16 października.

A przecież sam Janusz Werczyński, Burmistrz mojego miasta, apelował do mnie abym uczciła Święto Niepodległości i wywiesiła na swojej posesji flagę państwową. Trzeba poprzez prosty gest wywieszenia flagi państwowej dać swój wyraz szacunku dla walczących o wolną Polskę oraz oddać hołd tym wszystkich, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. W krótkim, bez zbędnych słów, ale dlatego poruszającym apelu, przypomniał że dzień ten powinien mieć dla nas szczególne znaczenie.

Panowie redaktorzy, czy wy chcecie mnie powiedzieć, że ten apel burmistrza, to było tak ?na niby??. A w rzeczywistości ważniejszy jest występ Moniki Brodki na festynie?. Każdy ma swoje wartości które uznaje za ważniejsze od innych. Wy możecie tak uważać. Ja natomiast sadzę, że jest to grubo nie w porządku.Czytam to samo źródło na które powołują się autorzy Kroniki: Emilia Jakubowicz, Grzegorz P. Dudzik, Agnieszka Torsz.

Wystarczy wejść na adres http://www.marki.pl/kategorie/home/ , czyli poprzednią wersję serwisu informacyjnego.

W związku z tym pytam publicznie Zbigniewa Paciorka - członka Towarzystwa Przyjaciół Marek, redaktora naczelnego zapowiadanej serii Mareckich Zeszytów Historycznych - "co jest grane?".

Krystyna Siennicka
Źródło: Mareckie Zeszyty Historyczne, zeszyt 1, Wydanie 1, towarzyszące panelowi historycznemu z okazji 40-lecia nadania praw miejskich (9.12.2007). Wydawca: Urząd Miasta Marki

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry